Angela Merkeli juhitud koalitsioonikõnelused jõudsid esmaspäeval ummikusse, kui Vaba Demokraatlik Partei teatas kõnelustelt lahkumisest, poliitiline kriis võib kaasa tuua uued valimised.
- Angela Merkel Foto: Scanpix/Reuters
Saksa liberaalide Vaba Demokraatlik Partei (FDP) juht Christian Lindner teatas pärast neli nädalat kestnud kõnelusi, et loobub koalitsioonikõnelustest Angela Merkeli konservatiivide ja Saksamaa rohelistega, viidates ületamatutele erimeelsustele, kirjutab Reuters.
Angela Merkel ütles ajakirjanikele, et jätkab praegu kantsleri ametipostil ning peab võimalike tulevaste plaanide üle aru president Frank-Walter Steinmeieriga, lisades, et kokkulepe oli olnud käeulatuses. Koalitsioonikõneluste katkemine jätab Merkelile kaks võimalust: luua vähemusvalitsus või lasta presidendil uued valimised välja kuulutada. Kumbagi ei ole sõjajärgsel Saksamaal varem juhtunud.
Euro kurss jeeni suhtes langes esmaspäeva hommikul kahe kuu madalaimale tasemele.
Konservatiivide positsioon Saksamaa Bundestagis nõrgenes viimastel valimistel, kui valijad andsid 13 protsendi suuruse toetuse immigratsioonivastasele paremparteile AfD – Alternatiiv Saksamaa jaoks. Kuna sotsiaaldemokraadid (SDP) varasema "suure koalitsiooniga" jätkata ei soovinud, pidi Merkel leidma tasakaalu omavahel ideoloogiliselt vägagi erinevate roheliste ja tsentristliku FDP vahel.
Valitsuskriisil Euroopa suurima majandusega riigis võib olla väga laialdane mõju alates Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni loodetud reformidest euroalas kuni Brexiti kõnelusteni Suurbritanniaga.
Läbirääkimistel suurimat vastuolu tekitas immigratsiooni ja pagulaspoliitika. Konservatiivid soovisid seada võimalike sisserändajate arvule aastast piirmäära, millega ei rohelised ei tahtnud nõustuda. Samuti olid erimeelsused pagulaste perekonnaliikmete Saksamaale asumise suhtes. Erimeelsusi tekitasid ka läbirääkimised maksumuudatuste, valitsussektori kulutuste ja kliimapoliitika meetmete üle.
Seotud lood
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.