Parimate palgamaksjate esirinnas troonib IT-sektor, mis lisaks kõrgele palgale paistab silma uute töökohtade loojana, selgub täna ilmunud Äripäeva Palga TOPist
- Palga TOPis 94. kohal asuva Pipedrive’i personalijuhi Leelia Rohumaa sõnul on nende firmasse sel aastal tööle võetud üle 100 inimese, kellest veerand on välismaalased. Foto: Andras Kralla
Kõik IKT sektori ettevõtted, kellega suhtlesime, kinnitasid, et iga aastaga vajatakse juurde uusi töötajaid, sest tegutsetakse rahvusvahelisel turul, kus teenuste ja toodete maht suureneb iga aastaga. Samuti kinnitasid kõik, et IKT sektoris ei konkureerita uute töötajate saamiseks mitte enam Eesti-siseselt, vaid ka välisriikidest. Lisaks huvitavale tööle toob see kaasa suuremaid ootused töötasule, lisatasudele ja töökeskkonnale.
Spetsialiste otsitakse kogu maailmast
Pipedrive'i personalijuht Leelia Rohumaa ütles, et Eesti kontorite meeskondade värbamisvajadus on jätkuvalt suur. Sel aastal on tööle võetud üle 100 spetsialisti, kellele lisaks otsitakse aktiivselt ligi paarikümmet töötajat. „Eesti väiksusest tulenevalt ei ole meil kõiki spetsialiste õnnestunud Eestist leida,“ tunnistab Rohumaa ja lisab, et sel aastal tööle võetud inimestest on veerand välismaalased.
Seda, et üha enam värvatake spetsialiste teistest riikidest, kinnitab ka Proeksperdi insenerikultuuri eestvedaja Tiina Seeman: „Sel aastal ei õnnestunud meil ainult Eestist leida nii palju uusi töötajaid, kui me palgata soovisime. Meil töötab juba praegu spetsialiste välisriikidest ja jätkame täiel hool värbamist nii Eestist kui ka välismaalt.“
Tiina Seemani sõnul on IKT sektori palkade kiire kasvu põhjus eeskätt heade inseneride, disainerite ja andmeteadlaste suur defitsiit. „Üha suurem hulk Eesti IT-ettevõtteid on edukalt välisturgudele murdnud ja võimalusi tööd teha on rohkem, kui teha suudetakse,“ märkis Seeman. Ta prognoosis, et suur nõudlus heade spetsialistide järgi jätkub ning sellest tuleneb ka IT-valdkonna palgakulude kiire kasv.
Kuidas valmis Palga TOP?
Palga TOPi koostamisel on aluseks võetud 3368 Eestis registreeritud ettevõtte värsked aastaaruanded. Keskmine brutotasu on saadud ettevõtte palgakulu jagamisel keskmisele täistööajale taandatud töötajate arvuga aruandeperioodi jooksul.
Valimisse võtsime kõik ettevõtted, kus oli vähemalt üks töötaja ning kelle brutotasu kuus ühe töötaja kohta oli 1500 eurot või rohkem. Et anomaaliaid vältida, panime edetabeleid koostades filtriks töötajate arvu. Palga TOPi pääsesid firmad, kus töötajaid oli 10 või rohkem.
Lisaks avaldame reedel Äripäeva veebis ka alla 10 töötajaga ettevõtete edetabeli.
Töötajate väljakutsed
Starship Technologiesi kaasasutaja ja tegevjuhi Ahti Heinla sõnul on töötajate iga-aastane arvu suurenemine normaalne. „Oleme kiirelt kasvav start-up, mistõttu palkame pidevalt uusi inimesi. Küllap läheb nii ka järgmisel aastal,“ märkis Heinla ja lisas: „Meil on töötajaid leida lihtne, sest tegeleme ülipõneva asjaga – kes ei tahaks roboteid ehitada!“
Heinla sõnul on neil töötavad tippspetsialistid tööturul kõrgelt hinnatud. „Tegeleme robootikaga, mille omapära võrreldes teiste tehnoloogiaarenduse valdkondadega on see, et peaaegu ainult tippe meil vaja lähebki,“ ütles Heinla.
Seemani sõnul saavad töötajad ise disainida oma sissetulekut ja tööarengut nii lähtuvalt peamistest tööülesannetest kui ka muudest tegevustest, mida ettevõttes väärtustatakse. „Huvitav areng on see, et inimesed muutuvad järjest interdistsiplinaarsemaks. Tahe ja oskus kanda mitut rolli, olla pädev eri valdkondades ja tehnoloogiates – see trend on meie rõõmuks järjest kasvamas.“
Microsofti Balti regiooni juht Hristo Manov kinnitas, et ka nemad otsivad kollektiivi mitmekesistamiseks ja tugevdamiseks andekaid töötajaid kogu maailmast. „Microsoft on alati keskendunud talentide leidmisele ning häid inimesi tuleb kindlasti ka vastavalt tasustada,“ märkis Manov, kelle sõnul on Microsofti poliitika maksta töötasu tulemuste eest ning see on otseselt seotud klientide rahuloluga, nagu ka üldiste äritulemustega.
Palk, lisatasu ja pehmed väärtused
Seemani sõnul sõltub Proeksperdil uute töötajate leidmine paljuski sellest, millisesse rolli või milliste oskustega inimest otsitakse. „On teada, et Eesti IT-tööturul on üha keerulisem leida kõrgtasemel oskuste ja kogemustega inimesi. Ka väljaspool Eestit, näiteks ida poole vaadates, kus veel aastaid tagasi oli palju IT-spetsialiste, on konkurents inimeste pärast ja ka palgatase järsult suurenenud.“
Pipedrive'i personalijuhi Rohumaa sõnul pakutakse töötasule lisaks optsioone ning muid soodustusi. „Üha enam näeme aga, et palga ning boonussüsteemi kõrval muutuvad olulisemaks mitterahalised motivaatorid nagu ettevõtte kultuur, põhiväärtused, töökorraldus ja -keskkond ning arenguvõimalused,“ märkis Rohumaa. Ta lisas, et töötajatele on oluline, et välised motivatsioonifaktorid oleksid paigas ning samuti ka see, et töökeskkond oleks tänapäevane.
Rohumaa sõnul hinnatakse töötajate panust ettevõtte tulemustesse ning see on aluseks ka palgamuudatuste planeerimisel. „Pakume palju võimalusi karjääriks ettevõtte sees, millega kaasneb tihti ka palgalisa,“ lisas Rohumaa.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.