Sotsiaalministeeriumi võrdsuspoliitikate osakonna juhataja Liina Kanter ütles Äripäeva raadio hommikuprogrammis, et kavandatav seadusemuudatus annab võimaluse riigil kehtivad praktikaid palga maksmisel muuta.
- Võrdsuspoliitika Foto: PantherMedia/Scanpix
Jutt on siis soolise võrdõiguslikkuse seaduse eelnõust, mis näeb ette naiste ja meeste võrdse palga riiklikku kontrolli. Kanteri sõnul on see vajalik esmalt ettevõtetele endile, sest "64% ettevõtetest puudub palgasüsteem, et inimesed teaksid, mille alusel palgad kujunevad". Ta lisas, et palgavahemikud on loogilised, kuid tööandja peab esmalt endale ära selgitama, kui suur palgavahe on ja millest see tuleneb.
"Kui tööinspektsioon pöördub tööandja poole, kellele on eelnevalt automaatselt kogutud info põhjal erakordselt kõrge palgalõhe, siis on ettevõttel võimalik seda põhjendada," lausus Kanter. "Tööandja peab esmalt ise süvenema andmetesse soo lõikes."
Kanteri sõnul on eesmärk, et tööinspektsioon pöörab esmalt asjale ettevõtte tähelepanu ja "kuhu tööandja oma tähelepanu pöörab, see valdkond ka paraneb".
Tegelikkuses peab tööandja, kel probleeme, tegema endale tegevuskava, kuidas seda vähendada. "Sanktsioonid tulevad alles siis, kui ettevõte ei tee koostööd," lausus Kanter.
Seotud lood
Kui väljas sajab lund ja päevavalgus kestab vaid hetke, muutub kodukontor meie igapäevaseks keskpunktiks – kohaks, kus töö, loovus ja ka mugavus peavad koos eksisteerima. Hea valgustus, ergonoomiliselt kujundatud ja rahulik töökeskkond aitavad pimedal hooajal säilitada nii töötahet kui ka meelerahu. Ja just sisemine tasakaal on eriti oluline, sest kodus töötavad lapsevanemad teavad hästi: külmade ilmadega algab ka viiruste hooaeg. Lisaks tööülesannetele tuleb sel ajal hoolitseda ka nohuste ja pisut pahurate laste eest, kes on lasteaiast koju kosuma jäetud.