Altkäemaksu võtmises kahtlustatava Tallinna Linnatranspordi (TLT) praeguseks endise remonditöökodade asejuhi Jaanus Vingi üheksale Tallinnas asuvale kinnisasjale on seatud 772 864 euro eest kohtulikke hüpoteeke.
- Jaanus Vingi koduõuelt viiakse ära kalleid sõidukeid. Foto: Konstantin Sednev, Eesti Meedia/Scanpix
Suurim hüpoteek, ligi 275 000 eurot, on konfiskeerimise asendamise tagamiseks seatud Vingi elukohale Rannamõisa teel. Mäletatavasti viis keskkriminaalpolitsei sealt ära ka terve hulga kalleid tsikleid ja autosid.
Lisaks on Vingi nimel Tallinna erinevates linnaosades kaheksa korterit ning ka kõigile neile on seatud kohtulikud hüpoteegid.
Kohtulikud hüpoteegid Jaanus Vingi kinnisasjadel Eesti Vabariigi kasuks:
Haabersti linnaosa, Rannamõisa tee kinnistu - kohtulik hüpoteek summas 274 600 eurot.
Lasnamäe linnaosa, Vormsi tn korter - kohtulik hüpoteek summas 86 000 eurot.
Lasnamäe linnaosa, Vormsi tn korter - kohtulik hüpoteek summas 70 600 eurot.
Mustamäe linnaosa, A. H. Tammsaare tee korter - kohtulik hüpoteek summas 96 264 eurot.
Nõmme linnaosa, Pärnu mnt korter - kohtulik hüpoteek summas 45 300 eurot.
Kesklinna linnaosa, Suur-Ameerika tn korter - kohtulik hüpoteek summas 41 700 eurot.
Kristiine linnaosa, Vindi tn korter - kohtulik hüpoteek summas 86 200 eurot.
Lasnamäe linnaosa, Kiive tn korter - kohtulik hüpoteek summas 31 600 eurot.
Põhja-Tallinna linnaosa, Sitsi tn korter - kohtulik hüpoteek summas 40 600 eurot.
Allikas: Kinnistusraamat
Kuni kahe miljoni euro suurune altkäemaksu võtmise kahtlustus
Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo pikk info ja tõendite kogumine kulmineerus selle aasta 3. aprillil politseioperatsiooniga, mille käigus toimus mitu läbiotsimist ja peeti kinni isikuid.
- Tallinna Linnatranspordi ASi kontor. Foto: Andres Haabu
Kinni peeti linna transpordiettevõtte juhatusse kuulunud advokaadibüroo Lextal vandeadvokaat Alar Urm, bussiliiklusteenistuse direktor Andres Herkel, bussiremonditöökodade juht Hannes Erbsen ning bussiremonditöökodade asejuht Jaanus Vink.
Neist esimest kolme kahtlustatakse riigihangete nõuete rikkumises ning eelise andmises ning Vinki altkäemaksu võtmises.
Juba aastaid suhteliselt tagasihoidlikul garaažide asejuhataja ametikohal töötanud Vingile heidetakse ette suures ulatuses altkäemaksu võtmist aastail 2012–2017 selle eest, et nii kasutatud busside kui ka remonditeenuste ja kaupade hangetel saaksid eelise kindlad ettevõtted. Altkäemaksuna saadud vara maht küündib kokku kahe miljoni euroni.
Maakohus andis loa võtta Vink prokuratuuri taotlusel esialgu kuni kaheks kuuks vahi alla.
TLT lasi Vingi etteteatamistähtaega järgimata alates 4. aprillist ametist lahti ning on praeguseks töösuhte lõpetanud ka Herkeli ja Erbseniga.
Lisaks on juhatusest lahkunud Urm ning ka juhatuse esimees Enno Tamm on teatanud oma tagasiastumisest. Skandaali tõttu lahkus ametist TLT nõukogu esimees, Tallinna linnapea Taavi Aas.
Seotud lood
Ringkonnakohus otsustas esmaspäeval Tallinna Linnatranspordi endise juhtivtöötaja Jaanus Vingi vahi alt vabastada, kuigi prokuröri ja maakohtu hinnangul võib ta asuda vabaduses tunnistajaid mõjutama.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.