Rootsi riigiettevõtteid kontrolliv Riksrevisionen sai valmis raporti riigi osaluse müügi kohtaNordea pangas, millega riik teenis ligikaudu 6 miljardit eurot, kirjutab Kauppalehti.
- Nordea pangaautomaadid Rootsis. Foto: AFP/Scanpix
Müük toimus aastatel 2011-2013.
Rootsis leitakse, et osaluse müük andis Soome Sampole võimaluse võtta suurpangas sisse juhtiv positsioon ja koos sellega tegi võimalikuks ka panga peakontori Soome kolimise. Sampole kuulub umbes viiendik Nordea aktsiatest.
Uurimist alustati Rootsis selle aasta märtsis vahetult enne seda, kui Nordea aktsionärid hääletasid panga peakorteri Rootsist Soome kolimise poolt.
Riksrevisioneni raporti järgi toimus osaluse müük suuremalt jaolt häid kauplemistavasid järgides, aga mõnes punktis on amet ka kriitiline.
Ühe probleemina näeb järelevalve osaluse ligi 300 miljoni euro suurust hinnaalandust, et garanteerida ostja olemasolu müügi teise poolena. See teeb hinnaalanduseks 4,6 protsenti, mis ametivõimude teatel on selgelt võrreldavate tehingute kõrgemas vahemikus.
Riksrevisionen heidab Rootsi riigile ette ka seda, et osaluse müügiks ei palgatud sõltumatuid nõuandjaid. Eriti heidab järelevalvaja seda ette seetõttu, et riigil ei ole kontrollitud kogemust suurte osaluste müügis.
Ametkonnas projekti juhtinud Peter Jörgensseni sõnul nõrgendasid need puudused müügil parima lõpptulemuse saavutamise võimalust.
Seotud lood
5. novembri USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutuda investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiks Donaldi Trumpi võit mõjutada aktsiaturge kaubandus-, energia-, kaitse- ja tehnoloogiasektorites.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele