Konkurentsiamet otsustas mitte lubada betoonelementide tootja TMB AS koondumist Prantsuse ettevõtte Consolis Groupiga, kuna nii tekiks turgu liigselt valitsev ettevõte. TMB juht Jaan Luts sõnas, et Consolis ei kavatse suure tõenäosusega otsust ka vaidlustada.
- TMB juht Jaan Luts Foto: Liis Treimann
"Konkurentsiamet analüüsis Consolise tehtud avaldust ja leidis, et selline ühinemine ei ole lubatav. Tekib liiga suure turuosaga ettevõte, 40% ümber," sõnas Luts.
"See on Consolise avaldus ja nemad ei pidanud vajalikuks midagi vaidlustada. See on lõplik, jah," märkis Luts. "Seal ei ole midagi vaielda."
Consolis on keelduvas otsuses osaliselt ise "süüdi" - nimelt kuulub prantslastele juba 2002. aastast Eesti suurim raudbetoonelementide tootja AS E-Betoonelement.
Oodatakse veel otsust Soomest
Küll on aga võimalik, et Consolisega ühinevad TMB tütarettevõtted teistes riikides. "Soomes tuleb otsus veebruari alguses, Lätis-Rootsis ei ole (konkurentsiametitega – toim) teemat, seal ei ole meil nii suure turujõuga üksusi. Ei tahaks praegu spekuleerida, see sõltub Consolisest väga palju. Suvel sõlmitud tehing toimuda ei saa, aga kui leitakse mingeid muid võimalusi, siis see on juba edasiste läbirääkimiste küsimus," toonitas Luts.
Konkurentsiametist selgitati, et kuna amet andis Consolisele esialgse hinnangu, et koondumine võib tekitada konkurentsiprobleeme, loobus Consolis ise koondumise taotlemisest.
"Konkurentsiamet lõpetas Parma Oy ja ASi TMB koondumise menetluse, kuna koondumise osalised loobusid koondumisest Eestis asuva äritegevuse osas. Otsuse avalik versioon avaldatakse lähiajal (eeldatavasti järgmisel nädalal) ka konkurentsiameti kodulehel ning seal on koondumisega seonduvaid asjaolusid täpsemalt kirjeldatud," sõnas ameti kommunikatsioonispetsialist Maarja Uulits.
Mullune edukaim ettevõte
Eelmise aasta suvel saabus uudis, et TMB müüb ettevõtte Prantsuse kontsernile Consolis Group, millele juba kuulub siinsel turul E-Betoonelement. Tehingu võimalikkust asus uurima konkurentsiamet ja otsust oodati eelmise aasta lõpus.
Äripäev hindas ettevõtte eelmisel aastal majandusnäitajate poolest Eesti kõige edukamaks ettevõtteks. TMB viimaste aastate areng ning võimalused jäidki silma Euroopa suurimale betoonelementide tootjale, prantslaste Consolis Grupile, kes sel soovis TMB ära osta. Suure edu taga nägi Luts ise kaht head otsust: aastaid tagasi Lätis tütarettevõtte loomine ning mõni aasta tagasi Soomes ostetud betoonelementide tootja Betonimestarit OY.
Luts on rääkinud, et müügiotsuse taga oli asjaolu, et nad ei oleks suutnud järgmist arenguhüpet enda vahenditega enam ette võtta. Kohalikul turul ja Soomes tegid nad investeeringud, kuid Põhjamaad ja Euroopa laiemalt oleks olnud tema sõnul nende jaoks liiga kõva pähkel. "Siin tuligi päevakorrale uue investori kaasamine, aga see investor osutus nii suureks, et oli juba huvitatud kogu meie firma ostmisest. Ja nii need läbirääkimised läksid," rääkis Luts.
Luts lisas, et mängu tuli ka see, et nad on olnud selles äris koos partneri Vallot Mangusega ligi 25 aastat koos ja mingil hetkel saab ettevõttel ring täis.
Äripäeva Rikaste TOPis olid Luts ja Mangus viimati 130. kohal. Toimetus hindas 2017. aasta majandusaasta aruandeid aluseks võttes nende mõlema vara väärtuseks 24,8 miljonit eurot.
Seotud lood
Betoonelementide tootja TMB ASi tegevjuht Jaan Luts ütles, et kui konkurentsiamet annab TMB müügile rohelise tule, võib see tuua uusi investeeringuid nii töötajatesse kui ka taristusse.
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.