Paljude ametist lahkunud tippjuhtide käsi on hõõrunud kuldsed käerauad ehk lepingutingimus, mis keelab mõnda aega samas valdkonnas tegutseda. Mõjukad Eesti tippjuhid tunnistavad, et selline piirang võib olla kui unistuste puhkus, aga võib ka jalust niita.
- “Ettevõte on oma valdkonnas turuliider, heas seisus, teenib kasumit – miks siis töösuhe läbi sai?" meenutas esimest ehmatust Lemminkäinenist pärast 23 aastat lahkuma pidanud Sven Pertens. Foto: Andras Kralla/Äripäev
“Järelemõtlemise periood. Sõidad endiselt firma autoga, saad palka, otsesed kohustused puuduvad, kuid tegevusvabadus on piiratud. Raske on vaimselt ümber lülituda puhkerežiimile, leides end uudsest ja ebamäärasest olukorrast,” kirjeldab Sven Pertens. Ta lahkust ettevõttest Lemminkäinen Eesti 2016. aastal, jättes seljataha 23 aastat firma ülesehitamist, tööd ja pühendumist.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.