Aprilli statistika annab esimese kinnituse kinnisvaraturu järsust kukkumisest: kortereid osteti pea poole vähem kui mullu samal ajal. Kinnisvarabüroode hinnangul on see alles algus.
- Veerenni kvartalis otsustas Merko järgmiste majade ehitusega igaks juhuks mitte alustada. Aprill andis ostuhuvi languse kohta kinnituse. Foto: Andras Kralla
Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman tõdes, et alates märtsi keskpaigast ei olnud turu hangumisele veel statistilist kinnitust ning seni olid kõik prognoosid tunnetuslikud. Seda, et tehingute arv ühe kuuga juba pea 50% langust näitab, ei osatud tema sõnul arvata. "Esmapilgul tundus, et pigem läheb sujuvalt madalamaks, aga ikkagi löödi ka kinnisvarasektoris suhteliselt terav joon vahele. Inimeste kindlustunne läks nii järsult nii halvaks," tõdes ta.
Seotud lood
Eelmises kriisis laenutagatiseks pandud maja laenuvõlgade tõttu kaotanud taksojuhina töötav Olavi Ollino maksab laenu ehk „surnud hobust“ edasi, et mitte jääda ilma ka lisatagatiseks pandud teisest majast. Maksepuhkust talle ei anta, mis sest, et koroonakriisi tõttu jäi sissetulekuta.
Kui kuu aega tagasi pärast esimesi eriolukorra nädalaid hakkasid üürilised oma elukohtadele üürilangetust otsima 10–15% ulatuses, siis nüüd tuleb üürileandjatel tihti hinda alandada koguni kolmandiku, et pind pikalt tühjalt seisma ei jääks.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.