Salajased kirjavahetused: kuidas Swedbanki bossid muretsesid ja valetasid
2018. aasta suvel tundis Swedbankis rahapesuvastases osakonnas töötanud meesterahvas külma hirmuhigi, kui luges uudiseid Danske võimalikust trahvist Baltikumis toime pandud rikkumiste eest.
"Oi f*ck, see ei säästa Eestit," kirjutas üks Swedbanki töötaja kolleegile 2018. aasta 13. detsembril. "Siit enam tagasi ei pööra... räpased ajad on ees." Foto: Veiko Tõkman
"Ma kardan, et kui nemad süüdi mõistetakse, võetakse ka meid luubi alla," kirjutas ta oma toonasele ülemusele Cecilia Hernqvistile. See vastas: "Hoiame pöialt, et nii ei läheks."
Rootsi prokuratuur esitas süüdistuse Swedbanki endisele juhile Birgitte Bonnesenile, teda süüdistatakse raskes pettuses või raskes turumanipulatsioonis, kirjutab Dagens Industri.
"Jah. Me ei leidnud midagi. Me vaatasime kõik kliendid üle, keda mainis meedia Danskega seoses ning ükski neist ei ole ega ole olnud Swedbanki kliendid. Mitte ükski neist."
Erakordne sissevaade näitab, kuidas Swedbank pigistas silma kinni, kui oligarhidega seotud ja sadu miljoneid eurosid päevas liigutanud kliendid palusid teha miskit, mis meenutas isegi töötajatele endile kangesti rahapesu.
Üheksa kuud Swedbanki juhtimisest eemal olnud Robert Kitt viitas, et tal oli keeruline panka juhtida, sest info ei liikunud alati nii hästi, kui pidanuks.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.