Eesti saab leevendada inflatsiooni mõju, hinnatõusu ennast pidurdada on raske
Kuivõrd inimeste ostujõust viiendiku, vaesematel isegi kolmandiku viinud hinnatõus on põhjustatud peamiselt Eestist väljaspool tekkinud põhjustest, napib ka võimalusi, kuidas seda siin kohapeal pidurdada.
Hundid söönud, lambad terved – sellist lahendust inflatsioonile ei ole, ütles Raivo Vare, kelle sõnul tuleb ikkagi riigieelarvest hakata toetusi looma. Foto: Liis Treimann
Nii et kuni me kohapeal välja ei mõtle, kuidas muuta elekter odavamaks kogu Põhja-Euroopas või viia Ukraina viljaeksport endisele tasemele, ei ole ka suuremat lootust, et mingid muud kohapealsed poliitilised algatused majandusmaailmas meid tegelikult sellest inflatsioonist säästaksid.
Samal ajal kui lahendused gaasi varustuskindluse tagamiseks muutunud keskkonnas on olemas, viib senine energiapoliitika valdkonnas pigem paigalseisu, tehes majandusele karuteene, kirjutab Eesti Gaasiliidu tegevjuht Heiko Heitur.
Talviste toetusmeetmete kadumise järel täie mõjuga tuntav inflatsioon on saavutanud kiiruse, mida pole Eestis nähtud 1990ndate keskpaigast saadik. Leevendust enne aasta teist poolt ei paista ja vahepeal tasuks hakata kütteperioodiks raha koguma.
Eestis oli aprillis Euroopa kiireim hinnatõus, 19% küündinud inflatsioon on seda jahmatavam, et energiakandjate hinnaralli maailmaturul jäi aprillis tegelikult aeglasemaks.
Esimese kvartali maksutulu kerkis tarbimismaksude suurema laekumise toel mullusega võrreldes 16,3 protsenti ehk 2,6 miljardi euroni, teatas rahandusministeerium.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.