Tuleva talve üleelamine tuleb paras katsumus, nendivad energeetikaga seotud iduettevõtete Gridio, Fusebox, Sunly, Roofit.solar ja Fermi Energia juhid. Nad lahkavad, mis aitaks üha süveneva energiakriisi ajal pinnal püsida.
- Sunly juht Priit Lepasepp prognoosib energeetikale mõeldes rasket talve. Foto: Andras Kralla
Teadlikkus roheenergiast on viimastel aastatel teinud suure läbimurde ja selle tähtsus kasvab tulevikus kindlasti veelgi, nõustuvad energiaidude juhid idufirmade tegemistest kirjutavale teemaveebile
foundME. Küll aga on gaasitarnete probleemid ning rahvusvahelisel tasemel toimunu pannud ka tavainimese mõtlema sellele, kui oluline on olla sõltumatu globaalsetest tarnetest ning elektri börsihindadest.
Idufirmade juhid nõustuvad, et sügis toob kaasa veelgi kõrgemad hinnad ning praegu on oluline aeg idufirmadel särada, kuna praeguse kasvava inflatsiooni ja hindade taustal otsivad paljud erakasutajad, aga ka ettevõtted lahendusi kulude vähendamiseks.
“Suure tõenäosusega jääb elektri hind ka suvel kõrgeks ning sügis ja talv kergitavad hindu veelgi, sest külmade ilmade saabudes kasvab ka nõudlus. Ühelt poolt suurendab see kindlasti inimeste huvi omaenda energiatootmisega alustamise vastu – valmistume selleks, et ka Roofit.solari poole pöörduvate huviliste hulk kasvab. Samas võib tekkida olukord, kus koduomanikel ei ole enam piisavalt vahendeid, et energiatõhususse investeerida, sest kiiresti tõusnud hinnad söövad ära nende säästud,” tõdes Roofit.solari kaasasutaja ja arendusjuht Andres Anijalg.
Sunly tegevjuht ja asutaja Priit Lepasepp aga toonitas, et suve ja sügise saame hakkama, aga mida toob eelseisev talv – see on tõeline küsimus. “Kui varem räägiti eratarbija tasemel energia säästmisest, siis ma ei taha hirmutada, aga eelseisev talv võib meil elektri- ja soojatarbimise isu üldse ära võtta,” kirjeldas ta.
Lepaseppa ning Gridio kaasasutaja ja tegevjuhi Konrad Hanschmidti sõnul tuleks just praegu astuda ettevaatavaid samme, kuna energiakriis on toonud välja praeguse süsteemi kitsaskohad, samas aga võivad energiaettevõtted ja start-up’id kui tarka tarbimist võimaldavad ettevõtted oma lahendusi võimalikult laialt pakkudes oluliselt võita. Tuleb mõelda kogu ühiskonna huvides, sõnas Lepasepp.
Iduettevõtjate ettepanekutest saab pikemalt lugeda teemaveebist
foundME.
Seotud lood
Juuni inflatsioonimäär kerkis Eestis võrreldes mullusega 22 protsenti. Ka euroalal saabus järjekordne rekord inflatsiooni kasvus.
Viidates ehitustööde hinnatõusule tõstab riigile kuuluva Eesti Energia võrguhaldusega tegelev tütarfirma Elektrilevi veerandi võrra ampripõhist liitumistasu. Kõrgenenud elektrihindade tõttu tõstab ettevõte aga oktoobrist võrgutasusid.
Alates 11. juulist saavad korteriühistud EASi ja KredExi ühendasutusest taotleda toetust, mis osaliselt korvab majale päikesepaneelide paigaldamise. Korterelamute täisrenoveerimiseks toetust enne aasta lõppu küsida pole võimalik.
Elektri hind on kõrge ja kahjustab nii ettevõtete konkurentsivõimet kui ka eraisikute toimetulekut. Erakond Isamaa on välja hüüdnud plaani hinda kunstlikult alla tuua, kuid see ei lahenda olukorda, kus tootmisvõimsusi on lihtsalt puudu. Vaja oleks hoopis mehhanismi, mis julgustaks uutesse tootmisseadmetesse investeerimist, kirjutab päikesepaneelide tootearenduse spetsialist Adam Erki Enok.
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.