Ärikinnisvara arendajad ei julge tormi hirmus üüri tõsta ega arendusi käivitada
Euribori tõus ja ebakindel majanduskeskkond on ärikinnisvara arendajad ettevaatlikuks teinud – mõni tõstab üüri pigem vähem, kuna kardab, et muidu jäävad pinnad tühjaks, teine paneb arendusplaanid paremaid aegu ootama.
Ärikinnisvara turul läheb tormisemaks, ennustab Restate’i juhatuse liige Allan Kool. Foto: Raul Mee
“Täna on nähtavus nullilähedane, pigem läheb tormisemaks,” ennustas ärikinnisvara arendaja Restate’i juhatuse liige Allan Kool. Ta selgitas, et on ju teada, et raha hind kasvab ja kättesaadavus halveneb. Peamine küsimus on selles, kui kõrgele euribor tõuseb ja kui kauaks see kõrgele jääb. Sellest sõltub, kuidas kõrge laenukoormusega arendajad hakkama saavad.
Kinnisvara ostjal tuleb järgmisel aastal olla ettevaatlik – kui tehtud müügiprognoosid enam paika ei pea, võib see nii mõnelegi projektile saatuslikuks saada, kirjutab Metro Capitali tegevjuht Ain Kivisaar.
Paljude laenudega seotud kuue kuu euribor on jõudnud 1,851 protsendini. Viimati oli euribor nii kõrge 2009. aastal vahetult peale finantskriisi algust.
“Meil on praegu riigis juures pea 50 000 võõramaalast, eelkõige ukrainlased. Ja vähemalt miljardi jätavad nad meie turule kohvikutes, klubides, toidupoodides ja igal pool. Ma arvan, et meil on Ukraina põgenikud natuke alahinnatud, mis meile neist siia jääb,” arvas ärimees Urmas Sõõrumaa.
Kinnisvaraportaalides on korterid saanud külge soodsamad hinnasildid ja müüki paisatakse järjest rohkem kinnisvara, kuid eksperdid suhtuvad sellesse stoilise rahuga.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.