Tarbijahinna tõus hakkab taltuma, toit kallineb edasi
Tarbijahinnaindeks kasvas augustis aastaga 4,6%, seda on veidi rohkem, kui kiirhinnang ennustas, aga nii väike pole aastane hinnatõus olnud kaks aastat.
Toit ja mittealkohoolsed joogid kallinesid aastaga pea 13 protsenti, mitu korda rohkem kui hinnad keskmiselt.
Foto: Andras Kralla
Viimati oli tarbijahinnaindeksi muutus võrreldes eelmise aasta sama kuuga väiksem kui 4,6% 2021. aasta juunis, mil see oli 3,8%, teatas statistikaamet. Mulluse augustiga võrreldes olid kaubad 7,6% kallimad ja teenused 0,8% odavamad.
Tarbijahinnaindeks alanes juulis võrreldes juuniga 0,6%, aga oli eelmise aasta juulist 6,4% kõrgemal, hinnatõusu vedas toidukaup 16,4protsendise tõusuga, üle 10 kümne protsendi kallinesid ka riided ja vaba aja veetmine, selgub statistikaameti andmetest.
Eesti Panga ökonomist Kaspar Oja näitab andmetega, et koroonaeelse ajaga võrreldes on toiduainete hinnad poodides kasvanud rohkem kui põllumajanduse või toiduainetööstuse tootjahinnad.
Hinnatõus euroalas on selleks korraks suurema tipu läbinud: juulis langes see taas, seekord 5,3 protsendile võrreldes juunis nähtud 5,5protsendilise aastainflatsiooniga.
Nõudlus innovaatiliste lahenduste järele on suurem kui kunagi varem. Ettevõtted seisavad silmitsi üha keerukamate ohtudega, alates lunavara rünnakutest kuni andmetöötluse geopoliitiliste aspektideni. Samuti tuleb sammu pidada võimsate tehnoloogiliste arengutega: kvantarvutid ning ettevõtte andmete ülesed otsingusüsteemid on vaid mõned neist.