Kinnisvaraturu ja majanduse põhi jõuab kätte talvel, aga koduomanike jaoks rohkem suuri negatiivseid uudiseid oodata pole, ütles kinnisvarabüroo Uus Maa juhatuse liige Igor Habal.
Statistika näitab, et praegune kinnisvaranõudlus jääb varasemast väiksemaks. Foto: Andras Kralla
Habali sõnul jõuab koos maksutõusude ja kasvava töötusega vinduva majanduse põhi kätte tõenäoliselt esimeses kvartalis. Tema sõnul näitab kinnisvaratehingute statistika esimeses ja teises kvartalis "ilmselt punast", kuna varem sõlmitud lepingud kallitele uusarendustele anti sel aastal üle ja uusi tuleb peale vähem.
Arendajad võiksid hakata väga tõsiselt mõtlema, kuidas sel aastal jalule tõusta ning keerulisest ajast läbi tulla, ütles kinnisvaraanalüütik Risto Vähi Äripäeva raadios.
Algaval 2024. aastal toob vinduv majanduslangus ettevõtetele surve koondada ja kärpida, et jääda ellu. Kuid on ka neid, keda võib järgmisel aastal saata suur edu.
Ehkki üüriäri jääb veel ostu-müügituru varju, hakkab üüriturg lähiaastail muutuma professionaalsemaks ja levib järjest enam, märkisid Äripäeva elukondliku kinnisvara saatesarja „Ruutmeetrite taga“ saates Domus Kinnisvara arenduse juht ja juhatuse liige Ingvar Allekand ning Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik ja juhatuse liige Igor Habal.
Olukord ärikinnisvara ja seda ennekõike vanemate hoonete üüriturul on nigel, kuid annab arendajatele võimaluse kasutada madala aktiivsuse perioodi hoonete kaasajastamiseks, väidab Kaamos Kinnisvara müügidirektor Kristo Kokk.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.