Lõppeva nädala olulisemate lugude hulka sattusid nii Tallinna linnasutuse kohta tehtud audit, lennujaamas ligi kümme aastat miljonite eest koristustöid endale haaranud üks firma ja Äripäeva investoriküsitlus.
- Tallinna Lennujaamale pakub koristusteenust üks firma, kellel on konkurentide sõnul eelis koristushanke võitmisel. Foto: Liis Treimann
Esmaspäeval kirjutas Äripäev, et Tallinna linnale kuuluva Tallinna Hambakliiniku kontrollimisel selgus, et asutuse juht Maksim Volkov sõlmis lepinguid endaga seotud isikutega ning endiselt on lahendamata ammu päevavalgele tulnud rikkumised.
Eelmisel nädalal jõudis Tallinna linnapea kohusetäitja Madle Lippuse lauale üks dokument linna sisekontrolör Arvo Tederilt. See oli ülevaade Tallinna Hambakliiniku pooleliolevast sisekontrollist asutuse juhtimise kohta. Välja tuli ridamisi probleeme, millest olid veel hiljaaegu teadlikult ainult endine linnapea Mihhail Kõlvart ja abilinnapea Betina Beškina.
“Maksim Volkovi juhtimisstiil tundub üsna autoritaarne,” seisab dokumendis Talinna Hambakliiniku juhi kohta.
Maksim Volkov on kuulunud alates 2014. aastast Keskerakonna ridadesse ning ta osales ka viimastel kohalikel omavalitsuste valimistel.
Sihtasutuse juht Maksim Volkov probleeme ei tunnista ning nimetab kogu kriitikat poliitiliseks.
Investorid jagavad enda favoriite
Nädala esimesel päeval avaldas Äripäev ka investorite mõtteid,
mida osta praegu, et olla rahul 10 aasta pärast.
Äripäeva investoriküsitluses jagasid nad oma favoriite ja nimetasid, kuhu panna raha, et 10 aasta pärast tootluse üle rõõmustada.
Äripäeva investorite küsitlusele vastanud 143 inimese portfelli keskmine tootlus aasta algusest märtsi keskpaigani oli 10,4 protsenti. Skaala rohelises otsas oli ühe vastaja 200protsendine tootlus, punases otsas teise vastaja 20protsendine miinus.
Tallinna lennujaamas valitseb üks firma
See lugu paljastab riigihangete omamoodi paratamatuse: mida kauem üks ettevõte sama objekti hankeid võidab, seda suurema loomuliku eelise ta saab.
Tallinna lennujaam on kümne aasta jooksul korraldanud seitse koristushanget. Neist üks on praegu hindamisel ja kolm tühistatud. Kui üks praegu hindamisel hange välja jätta, sest selle tulemust me veel ei tea, on koristusfirmade võistupakkumisest võitjana väljunud ainult üks firma.
Mängus on enam kui 5 miljonit eurot. Ja kuigi mitmed koristusfirmad nendivad, et suurt kasumit lennujaama koristamisest oodata ei maksa, on see väärt lisandus tehtud tööde portfelli. Niisiis on hanke võit miski, mida jahtida.
Suurim börsifirma juhi palk ulatub üle poole miljoni euro
Kolmapäeval avaldas Äripäev
börsifirmade palga TOPi, millest selgus, et kaks juhti teenisid üle poole miljoni euro.
Pea kõigi Tallinna börsifirmade juhtide palgad eelmisel aastal kasvasid, kuid raske aasta andis kohati põhjuse kurvastamiseks neile, kes sõltuvad rohkem tulemustasudest.
Investor, majandusteadlane ja menukate raharaamatute autor Tarvo Vaarmets leiab, et üldiselt võiksid investorid oma börsifirma juhi hea tasu üle pigem rõõmustada.
Elamusspordikeskus sulgeb uksed
Neljapäeval avaldus lugu, kuidas
Tallinna külje all Peetris paneb uksed kinni seal kaheksa aastat tegutsenud elamusspordikeskus, kus on saanud erinevate ekstreemspordialadega tegeleda nii harrastajad kui professionaalid.
Keskuse sulgemiseks võeti hoogu paar aastat, sest see on olnud emotsionaalne projekt, tõdes keskuse rajanud Mait Meriloo. “Äriliselt oleks pidanud juba ammu ära lõpetama,” nentis Meriloo.
Sellist äri on üksi keeruline käimas hoida, ütles ta. Spot of Tallinn keskuses käib tema sõnul trennides 470 last, kuid mingisugust toetust nende pealt keskus saanud ei ole – ei kohalikult omavalitsuselt ega spordiorganisatsioonidelt. Võimlemisliit oli Meriloo sõnul ainus, kes nendega koostööd tegi.
“Eks ta sai natuke ajast ees asi tehtud Eesti mõttes,“ märkis ta, et mujal maailmas ei ole selline kontseptsioon ja spordialad midagi uut, kuid Eestis hoitakse kümne küünega kinni spordialadest, millega on harjutud. Uusi alasid ei taheta aga alaliitudesse ligi lasta.
Pilk elitaarsesse rahaklubisse
Äripäev külastas teisipäeval Nasdaq Tallinna eestvedamisel ja koos Tallinna börsi ettevõtete raskekahurväega eksklusiivset 110 aasta vanust Helsingi börsiklubi. Tegemist on põhjanaabrite rikkaid investoreid ühendava ning Helsingi ajaloolises börsihoones koos käiva seltskonnaga, mille liikmeks pääseb vaid kord aastas soovitajate olemasolul. Lipsuta kedagi sisse ei lasta ning naisedki võeti kampa alles kolm aastat tagasi.
EfTEN Capital, Harju Elekter, Enefit Green, Tallinna Sadam, Tallink ja Coop Pank tutvustasid end enam kui 110-le õhtusööki nautinud investorile.
Seotud lood
Linnale kuuluva Tallinna Hambakliiniku kontrollimisel selgus, et asutuse juht Maksim Volkov sõlmis lepinguid endaga seotud isikutega ning endiselt on lahendamata ammu päevavalgele tulnud rikkumised.
Suur investoriküsitlus!
Eesti investorid on saanud aasta alguse pulliturust osa võimsate tootlustega, Äripäeva investoriküsitluses jagasid nad oma favoriite ja nimetasid, kuhu panna raha, et 10 aasta pärast tootluse üle rõõmustada.
Puhastusettevõtted on nõutud, sest Tallinna lennujaama ihaldusväärse koristushanke on viimasel kümnel aastal võitnud üks ja sama firma.
Pea kõigi Tallinna börsifirmade juhtide palgad eelmisel aastal kasvasid, kuid raske aasta andis kohati põhjuse kurvastamiseks neile, kes sõltuvad rohkem tulemustasudest.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.