• OMX Baltic0,7%292,18
  • OMX Riga−0,18%866,5
  • OMX Tallinn0,15%1 832,92
  • OMX Vilnius0,61%1 142,98
  • S&P 5000,72%6 037,88
  • DOW 300,3%44 556,04
  • Nasdaq 1,35%19 654,02
  • FTSE 1000,1%8 578,93
  • Nikkei 2250,09%38 831,48
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%102,09
  • OMX Baltic0,7%292,18
  • OMX Riga−0,18%866,5
  • OMX Tallinn0,15%1 832,92
  • OMX Vilnius0,61%1 142,98
  • S&P 5000,72%6 037,88
  • DOW 300,3%44 556,04
  • Nasdaq 1,35%19 654,02
  • FTSE 1000,1%8 578,93
  • Nikkei 2250,09%38 831,48
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%102,09
  • 11.01.25, 12:15

Kuidas oma uue aasta lubadustest kinni pidada?

Ilmselt pole veel tänaseks uusaastalubadused meelest läinud. Oled otsustanud, et nüüd tuleb aasta, mil muudad oma elu. Hakkad käima jõusaalis, sööd vähem töödeldud toitu, teed sotsiaalmeediast pausi. Oled võtnud selge sihi, et seekord on tegemist püsivate muutustega.
Üpris tihti lubatakse uuest aastast jooksmisega alustada. Tuntud psühholoog aga ütleb, et võib-olla ei pruugi olla see niigi stressis inimesele parim uus eesmärk.
  • Üpris tihti lubatakse uuest aastast jooksmisega alustada. Tuntud psühholoog aga ütleb, et võib-olla ei pruugi olla see niigi stressis inimesele parim uus eesmärk. Foto: IMAGO/Scanpix
Hiljem – mõne tunni, mõne päeva või isegi paari nädala pärast – tekivad tõrked. Seejuures kõige tihedamini jäetaksegi lubadused katki teisel või kolmandal jaanuari nädalal. Mida teha? Ainult tööd iseendaga. Psühholoog dr Nicole LePera on miljonite jälgijatega rahvusvahelise ülipopulaarse holistilise psühholoogia kogukonna eestvedaja. Äripäev küsis LePeralt mõned küsimused, mis võiksid enda paremaks muutmise plaane toetada.
Teie raamatu „Töö iseendaga“ eessõna lõpus on sügava tähendusega lause „Kui teadlikkus tuleb teadvusele, siis on kõik võimalik“. Mida see teadlikkus „töös iseendaga“ täpsemalt tähendab?
Kui me muutume teadlikuks oma igapäevastest harjumustest ja mustritest, on meil võimalik hakata tegema uusi valikuid, et saavutada teistsuguseid tulemusi.
Kas siis näiteks suhtemustrite või sõltuvuste teadvustamine algatab juba iseenesest probleemide lahendamise protsessi?
Me oleme evolutsiooniliselt juhitud nii harjumuste loomiseks kui kordamiseks, sest need annavad meile etteaimatavuse tunde. Isegi harjumused, mis meile tegelikult kasu ei too, tunduvad turvalised, kuna me oleme nende tulemustega tuttavad. Tundmatusse astumine mõjub meie närvisüsteemile kui võimalik oht. Seetõttu kordamegi kõik alateadvusesse ja kehasse talletunud harjumusi ja mustreid seni, kuni muutume neist teadlikuks ja hakkame tegema uusi valikuid. Oma suhtemustrite, sealhulgas sõltuvuslike toimetulekuharjumuste hinnanguvaba teadvustamine on esimene samm nende muutmiseks.
Miks muutused tunduvad ohtlikud?
Evolutsiooniliselt on meie närvisüsteem loodud eelistama tuttavlikkust ja etteaimatavust. Seetõttu leiame kõik turvatunnet lapsepõlves õpitud tuttavates harjumustes ja mustrites. Selle tulemusel kipuvad paljud meist muutustele vastu seisma või ise oma pingutusi saboteerima. On oluline märgata ja teadvustada seda vastupanu ilma end häbistamata, samal ajal kui hakkame harjutama väikeste igapäevaste lubaduste andmist ja neist kinnipidamist, et teha väikesi muutusi. Aja jooksul ja selle vastupanu järjepideva ületamise harjutamisega suudame mitte ainult luua soovitud muutusi, vaid ka taastada eneseusu.
Kuidas ära tunda, et minu „päris mina“ on kuhugi kadunud? Kuidas ja kuhu juhib meid teadlik ja alateadlik mina?
Me oleme ühenduses oma päris minaga, kui tunneme end turvaliselt, rahulikult ja oma kogemustega seotuna. Lihtsustatult öeldes kogeme loomulikke emotsioone, mis päeva jooksul esile kerkivad, ning suudame jääda tasakaalukaks, kui otsustame, kuidas reageerida nii, et see vastaks meie hetkevajadustele ja tulevikulootustele. Selleks, et saada paremini ühendust selle tõelise minaga, saame hakata uuesti ühenduma oma füüsilise keha ja emotsionaalsete kogemustega. Võime endalt küsida: millist aistingut ma praegu tunnen? Millist vajadust mu keha tajub? Millised emotsioonid minus praegu esile kerkivad? Aja jooksul ja järjepideva harjutamisega hakkame taas ühendust saama oma autentse mina ja intuitsiooniga, mis juhatab meid läbi elu.
Kuidas saame oma teadlikkust arendada?
Me kasvatame oma teadlikkust järjepideva harjutamise kaudu. See praktika võib olla nii lihtne, kui võtta iga päev mõni minut, et keskenduda täielikult iseendale ja oma kogemustele. Seda saab teha näiteks nõusid pestes, pesu voltides või vannis käies.
See võib tähendada ka seda, et peatute jalutuskäigul hetkeks, et vaadata üles pilvi, või võtate hetke, et tõeliselt nautida hommikukohvi aroomi. Selle aja jooksul võite hakata märkama oma mõtteid ja aistinguid, mis kaasnevad teie kogemustega (nt küsides endalt, mida näete, kuulete, maitsevate, katsute või tunnete lõhnana). Pärast mõneminutilist harjutamist tunnustage ennast selle aja pühendamise eest ja jätkake teadlikkuse kasvatamist igapäevaselt.
Sule oma silmad. Kujuta ette sidrunit. Vaata selle läikivkollast koort. Hoia seda käes. Katsu selle pinda. Tõsta sidrun nina juurde ja kujutle, kuidas selle puhas lõhn tõuseb ninasõõrmetesse. Nüüd kujutle, et lõikad sidrunist viilu. Vaata, kuidas viljalihast pritsib mahla. Vaata ovaalseid seemneid. Nüüd pista sidruniviil suhu. Huuled võivad pisut kipitada. Tunne selle happelisust, jahedat tsitruselisust, värskust. Kas su suu tõmbub krimpsu või täitub süljega? Pelk mõte sidrunist võib kutsuda esile terve aistingute ahela. Nii koged vaimu ja keha seotust raamatut käest panematagi. See visualiseerimisharjutus on lihtne, aga võimas viis näidata, kui ühtsed on vaim ja keha.
Lõik raamatust “Töö iseendaga”, dr Nicole LePera
Teie raamatus on terve peatükk, kuidas traumat on valesti mõistetud, milline on trauma laiem tähendus? Kuidas trauma lahtimõtestamine inimest aitab?
Pikka aega peeti traumat millekski, mis tuleneb ainult sügavalt katastroofilisest sündmusest, nagu raske väärkohtlemine või hooletusse jätmine. Kuigi trauma on kindlasti põhjustatud sellistest juhtumitest, võib see tekkida ka mistahes stressist, mis ületab meie võime kogemust emotsionaalselt läbi seedida, põhjustades meie keha närvisüsteemi jätkuvat düsregulatsiooni.
See hõlmab ka ülekaalukat stressi, mis tekib siis, kui meil puuduvad vajalikud vahendid, et tunda end turvaliselt ja kindlalt, sealhulgas emotsionaalne tugi. Kui me ei tunne end järjepidevalt turvaliselt ja kindlalt või kui kardame, et need, kellest meie ellujäämine sõltub, ei ole meile alati kättesaadavad, kogeme ebakindlust ja kontrolli puudumist. See aktiveerib meie keha stressiringe, mis mõjutab meie võimet toime tulla praeguste oludega. Emotsioonide pidev häbistamine, meie kogemuste või reaalsuse eitamine või emotsionaalne hüljatus ja hooletusse jätmine võivad kõik aktiveerida meie keha stressiringe ja tekitada traumaatilist emotsionaalset ülekoormust. Oma kehale uute viiside õpetamine, kuidas selle traumaatilise ülekoormusega toime tulla, on meie tervenemise teekonna aluseks.
Mõni keskkondlik tegur on meie kontrolli alt väljas – me ei saa valida oma lapsepõlveolusid, rääkimata vanavanemate lapsepõlveoludest – ent nii mõnigi tegur siiski allub meie kontrollile. Saame pakkuda endale hoolt, millest lapsena ilma jäime. Võime luua tugevaid sidemeid ja turvatunnet. Saame muuta oma toitumist, liikumisharjumusi, teadvusseisundit ning mõtteid ja uskumusi, mida väljendame. Nagu ütleb dr Lipton: „Just selles uue bioloogia iva seisnebki. See kannab meid eemale mõtte laadist, mis ütleb, et „oled oma elu ohver“, ja veenab meid tõsiasjas, et loome ise oma elu.“
Lõik raamatust “Töö iseendaga”, dr Nicole LePera
Toitumine, uni, hingamine, liikumine, mäng – kuidas üldlevinud tervislikud harjumused aitavad vaimset tasakaalu leida? Millele neist pööratakse Teie arvates tänapäeval piisavalt, millele liiga vähe?
Epigeneetika uurimistöö tulemusel teame nüüd, et stress ja teised keskkonna- ja elustiilitegurid (sealhulgas meie toitumine, soolestiku tervis, hingamise voog, liikumisharjumused ja mänguvõimekus) võivad mõjutada meie toimimist. Sageli rõhutatakse liikumist kui viisi stressi ja emotsionaalse trauma vabastamiseks, aidates hoida meid füüsiliselt ja emotsionaalselt tervena. Kuid minu arvates võib liikumisele ka liiga palju rõhku panna. Nimelt, kui meie närvisüsteem on juba ülekoormatud, nagu see on paljudel traumakogemusega inimestel, võib suurem liikumine osutuda liiga stressirohkeks. Selline suurenenud stress aktiveerib jätkuvalt meie närvisüsteemi, hoides meid ülekoormatud olekus. Oma kehale õpetamine, kuidas päeva jooksul piisavalt turvaliselt lõõgastuda ja öösel magada, on meie kõigi jaoks ülimalt oluline.
Millest Te soovitate alustada „tööd iseendaga“?
Esimene samm töö tegemisel iseendaga on teadlikuks saamine harjumustest, mis on talletunud meie alateadvusesse. Lihtsamalt öeldes tähendab see, et õpime teadlikult märkama nii oma õpitud harjumusi kui ka nende mõju. Kui oleme neist harjumustest teadlikud, saame hakata muutma neid, mis meid enam ei teeni.
Dr Nicole LePera kodulehel yourholisticpsychologist.com saab lugeda tema blogi ja kuulata taskuhäälinguid. Tema eesti keelde tõlgitud raamatu „Töö iseendaga“ näidislehekülgedega saab tutvuda SIIN.

Seotud lood

Arvamused
  • 20.12.24, 20:00
Jaanus Vihand: inimesed vajavad usku, et elu läheb paremaks
Inimeste usul riiki ja tulevikku on riigi püsimisele otsustav mõju, rõhutab A. Le Coqi juht Jaanus Vihand. Piltlikult öeldes lagunes ka Nõukogude Liit selle tõttu, et inimesed polnud rahul sellega, et poest polnud saada teksapükse või tosse.
Uudised
  • 24.11.24, 17:30
Nutimaailm lõhub lapsi. Seitse soovitust vanematele
Noorte enesetapukatsete arv on kasvanud
Kuidas saada lapsed tagasi nad endasse neelanud nutimaailmast, rääkis Rakvere eragümnaasiumi lapsevanematele tunnustatud psühholoog Karmen Maikalu.
Saated
  • 22.11.24, 13:00
Korduvalt vaimse kurnatuseni jõudnud Liivamägi: ma ei viitsi ainult Nõmme metsas jalutada
Äripäeva raadio parimate ja kuulatuimate saadete sarjas "Kullafond" tuleb seekord esitamisele majandusteadlase Kristjan Liivamäe lugu läbipõlemise haistmisest.
Arvamused
  • 05.10.24, 08:43
Silver Laus: eeskuju, mis mind elus edasi viib
Õpetajate päev langeb tänavu laupäevale, mõnes koolis tähistati seda ette, mõnes järele. Shroomwelli tegevjuht Silver Laus kirjutab, et õpetajad ei kujunda ainult meie teadmisi, vaid ka väärtushinnanguid, tööeetikat ja suhtumist ellu.
Juubel
  • 03.02.25, 09:00
Keeltekool Kirjatäht 10: keeleõppest võib saada elumuutev kogemus
Keeltekool Kirjatäht tähistab veeburarikuus kümnendat tegutsemisaastat. Seda, et aeg on tegusalt ja lennates läinud, kinnitab tõsiasi, et ümmarguse tähtpäeva saabumist tuli kooli juhile ning asutajale Ülle Koppelile meelde tuletada. “Numbrid on minu jaoks kõige nõrgem külg. Need ei seisa meeles, kipuvad ununema ja sassi minema,” naerab ta.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele