Narva „põrandaalune filatelist“, Rakvere abieluaferist ja Mulgimaa nõia rahamaagia – Delovõje Vedomosti jutustab sõjaeelse vabariigi kuulsatest aferistidest ja kelmidest.
Kaasaegsed kelmid petavad Eestis rahvast võltskõnede, pangakaardipettuste, teadlikult vale investeerimisnõustamise jms abil. 1930. aastatel oli nende kriminaalsete „kolleegide“ arsenal peaaegu sama rikas. Kurjategijatele, kes püüdsid elanikkonnalt raha ära võtta, tulid appi paberite võltsimine, dramaatilised ümberriietumised, fiktiivsed abielud ja isegi must maagia.
Seotud lood
Praegu on Kalarand pealinna moodne piirkond, kus iga maatükk on arendajatele kulla hinnaga. Kuid veel 20. sajandi keskel oli see asum kuulus eelkõige sellele nime andnud toote poolest, mis oli kala. Ja iga siinne elanik teadis venelastest ettevõtjate Malahhovite perekonda, keda peeti tõeliste Tallinna kilude saladuse hoidjateks.
Peaaegu iga Pärnu elanik ja ka paljud külalised teavad Villa Ammendet – hotelli ühes Eesti luksuslikumas vanas häärberis. Aga kes oli selle ettevõtlik ja võimukas omanik, kelle nimi kõmises kunagi Peterburist Briti meredeni?
Sõja tõttu Eestisse sattunud Ukraina ettevõtjate perekond alustas tööstuse langusest hoolimata siin pehme mööbli tootmist ja osaleb juba riigihangetel. "Me saame aru, et võtame riski," ütlevad äriga uuesti alustanud ettevõtjad.
Venemaal Arhangelski oblastis Pljesjetskaja jaama lähedal asuvates metsades ja soodes kohtab aeg-ajalt roostes okastraati, mädanenud kasarmuid ja vanadusest kokku varisenud vahitorne. Kõik see on Oneglagi – stalinliku Gulagi süsteemi ühe laagri – sünge pärand.
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.