Täiesti ootamatu pööre Süüria kodusõjas toimus tänu Iisraeli sõjale Hamasi ja Hezbollahi vastu. Diktaator Bashar al-Assad kukkus aga Türgi tõttu.
- Süüria pealinnas Damaskuses tähistati Assadi režiimi kukkumist suurelt. Pildil ka opositsiooniliikumise rohevalgemust lipp. Foto: AFP/Scanpix
Novembri viimasel päeval alguse saanud Süüria mässuliste sõjakäik, mis kulmineerus sel nädalavahetusel pealinna Damaskuse langemisega, tuli üllatusena kõigile.
„Ainult türklased olid need, kes olid teistest pool sammu ees,“ ütleb Lähis-Ida asjatundja Peeter Raudsik.
Kodusõjas 2018. aastal näilise, olgugi et hävitust silmas pidades silmanähtavalt pyrrhosliku võidu saanud Bashar al-Assad põgenes laupäeval Moskvasse. Venemaalgi aga lehvib Süüria saatkonna mastis vabadusvõitlejate rohevalgemust lipp.
Otsustava pöörde tõi sõtta rühmitus nimega Hayat Tahrir al-Sham, paremini tuntud initsiaalidega HTS. Al-Qaedast välja kasvanud liikumine on enda väitel minetanud džihadismi ja keskendub üksnes Assadi diktatuuri kukutamisele.
30. novembril võtsid nad võimu Süüria suuruselt teises linnas Aleppos, vähem kui nädal hiljem neljandas linnas Hamas ja nädalavahetuse eel suuruselt kolmandas Homsis. Pühapäeva hommikuks oli selge, et kukub ka Damaskus — eriti kui kinnitust said kõlakad, et president Assad oli riigist põgenenud.
Just presidendi põgenemine muudab kogu sündmuse põhimõtteliseks, sest lagunes 54 aastat püsinud režiim. Assadite dünastia oli liitlaseks nii Iraanile kui ka Venemaale ning viimastel aastatel olid leppinud temaga ka Pärsia lahe kuningriigid. Kõik see on nüüd muutunud.
Palli pani veerema Iisraeli sõjategevus
Seotud lood
Venemaa väitel põgenes Assad Moskvasse
Süüria mässulised vallutasid riigia pealinna Damaskuse ja kukutasid 50 aastat kestnud Assadi dünastia. Venemaa teatel põgenes Süüria diktaator Bashar al-Assad Moskvasse.
Värske “Globaalne briifing”
Pöördelised sündmused Gruusias, Süürias ja Euroopa südameski.
Avalikkuse kasvav mure varjupaigataotlejate arvu pärast toob äärmusparteidele toetajaid üle kogu Euroopa Liidu.
Paremäärmuslaste võidukäiku pelgav Euroopa Liit võtab tänavuste valimiste eel kasutusele üha karmimaid meetmeid sisserände piiramiseks.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.