• OMX Baltic−0,36%269,84
  • OMX Riga0,03%874,13
  • OMX Tallinn−0,43%1 725,36
  • OMX Vilnius−0,37%1 041
  • S&P 5000,53%5 948,71
  • DOW 301,06%43 870,35
  • Nasdaq 0,03%18 972,42
  • FTSE 1001%8 230,96
  • Nikkei 2250,68%38 283,85
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%107,21
  • OMX Baltic−0,36%269,84
  • OMX Riga0,03%874,13
  • OMX Tallinn−0,43%1 725,36
  • OMX Vilnius−0,37%1 041
  • S&P 5000,53%5 948,71
  • DOW 301,06%43 870,35
  • Nasdaq 0,03%18 972,42
  • FTSE 1001%8 230,96
  • Nikkei 2250,68%38 283,85
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%107,21
  • 18.05.12, 00:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Krediidipanga kaaperdamise katse

Neljaks aastaks vangi mõistetud kaitsepolitseinik Indrek Põder nõudis Vene sidemetega ärimehelt Oleg Smolilt kümneid tuhandeid eurosid selle eest, et teda vägisi Eesti Krediidipanga aktsiate kaaperdamise katses nõustas.
Põdra kohtuasja toimikust selgub, et Põder surus end koos enda valitud seltskonnaga Smolile appi, ja kuigi tema suurejoonelisest lubadusest kasutada oma ametiseisundit vajaliku tulemuse saavutamiseks ei olnud tolku, sai ta isiklikult sularahas kätte umbes 80 000 eurot. Põdrale ja tema abilistele kokku maksis Smoli väidetavalt 188 000 eurot, kuigi kogu aktsioonil ei olnud soovitud tulemust.
Möödunud aasta kevadel lahvatas skandaal Eesti Krediidipanga ümber, kuna varem Moskva Pangale kuulunud 90% osalusest oli enamus liikunud offshore-firmade ning väiksem osa ka panga siinse juhatuse esimehe Andrus Kluge ja teiste juhatuse liikmete kätte. Tehingud toimusid 2010. aasta detsembrist 2011. aasta märtsini.
Põdra kohtutoimikust ilmneb, et mullu mais algas Smoli ja Põdra eestvedamisel aktsioon, mille eesmärk oli süüa eestlased eesotsas Klugega Krediidipanga omanike hulgast välja ja võtta üle ka panga juhtimine. Võitlus käis 27% osaluse üle, mis kuulus eestlastele ja kahele teadmata omanikega Küprose firmale. Kõnealuse 27% liikumine Moskva Panga käest ära tuli Moskva Panga uutele juhtidele halva üllatusena ja Smoli abiga seati eesmärgiks aktsiad tagasi saada.
Andrus Kluge ütles Äripäevale, et tal ei ole võimalik kohtutoimiku infot kommenteerida, kuna ta pole ise veel jõudnud sellega tutvuda. “Meie oleme alati käitunud rahumeelselt ja Krediidipanga huvidest lähtuvalt. Kindlasti mitte kellegi vastu, näiteks Moskva Panga vastu,” sõnas Kluge.
Smoli ja Põdra aktsiooni rahastas toimiku andmetel Moskva Pank, kes sõlmis lepingu Smoli ettevõttega OÜ GreenStone Consulting. Smoli ülesanne oli vahendada Moskva Panga käest eelmise juhi süül ära libisenud 27% Krediidipanga osaluse tagasisaamist, et müüa see omakorda parema hinnaga edasi. Smolile appi tõtanud Põder lubas olukorra lahendamiseks kasutada oma kaitsepolitseiametis töötamisest tulenevat positsiooni, informeeritust, kontakte ja mõjukust. Põder pidas nõu väidetavate allilmategelaste Aleksandr Arhipovi ja Nikolai Holopoviga, samuti ärimees Andres Tiisleriga, kes Põdra abilisena hakkas aktiivselt aktsioonis kaasa lööma.
Põdra ülesanne oli värvata kampa veel vajalikke inimesi. Näiteks pöördus ta kunagi kaitsepolitsei Virumaa osakonna direktorina ja ka Ida-Viru politseiprefektina töötanud Aare Vainu poole, keda kutsus esimese hooga Krediidipanga juhatusse, mis loodeti üle võtta. Jutuks tuli isegi Vainu puuduv kõrgharidus ja arutati, et ehk piisaks sellest, kui Vain paberid mõnda kõrgkooli sisse annab.
Juhatuse liikme kohta pakuti ka Henri Sepale, kes on töötanud keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude talituses, kuid tema taandus ettevõtmisest kiiresti. Mõlemale mehele esitati olukorda selliselt, et on toimunud Krediidipanga aktsiate vargus ja tarvis on panga nõukogu aidata.
Krediidipanga juhatuse kaaperdamine kadus päevakorrast kiiresti ja asemele tekkis panga nõukogu juurde moodustatud kontrollikomitee, mille eesmärk oli välja selgitada Smoli kliendi ärihuve takistanud tehingute tagamaad. Kontrollikomitee liikmeid aitas värvata ka Põder ja lõpuks kuulusid sinna lisaks Moskva Panga kahele juhatuse liikmele ja VTB panga nõunikule Oleg Smoli, Põdra värvatud Aare Vain, samuti kunagine majanduspolitseinik Olga Getsu ja advokaat Tiit Vajak.
Komisjoni esimeheks sai Vain, kelle ülekuulamise protokollist ilmnes, et tema roll oli olla eelkõige tööriist. Näiteks andis ta oma allkirja kontrollikomitee moodustamisest teatavale ja Klugele saatmiseks mõeldud dokumendile pubi Seiklusjutte Maalt ja Merelt parklas. Ka edaspidi oli tema roll võtta Põdra abiliselt Tiislerilt vastu nõudekirju erinevate küsimuste ja dokumentide väljanõudmiseks, et need omakorda Krediidipanga juhatusele edastada. Olgu öeldud, et vastuseid kontrollikomisjon ei saanud, kuna Kluge ­eelistas suhelda otse nõukoguga.
Põdra selgitus muutub. Kuigi alguses väitis Põder ülekuulamisel, et tema huvi üldse asjaga tegeleda oli perspektiiv asuda hiljem Krediidipanka tööle siseauditi valdkonnas ja juttu olevat olnud Smolist kui panga uuest juhatuse esimehest, siis hilisemates ütlustes tunnistas ta siiski ka raha saamist.
Mullu augustis laekus väidetavalt Moskva Pangalt 300 000 eurot Smoli firmale konsultatsiooniteenuse eest. Kohtumaterjalide järgi asus Põder raha laekumisest kuuldes kohe oma osa nõudma, kuna oli Smolit aidanud info kogumisel ja asjaajamisel. Kokku anti Põdrale erinevate kohtumiste käigus sularahas üle 80 000 eurot.
80 000 eurot ehk vanas rahas üle miljoni krooni sai Põder sisuliselt eimillegi eest. Näiteks lubas Põder ühel Pariisis toimunud kohtumisel Moskva Panga peajuristi Tatjana Udaltsovaga viimasele, et saab oma ametiseisundit kasutades hankida kompromiteerivat infot Krediidipanga juhtide kohta ja ka Udaltsovit huvitavate firmade ja nende tehingute kohta Eesti pankades. Umbes kuu aega hiljem esitles Põder Udaltsovile üksnes Krediidiinfo kaudu kogutud infot, mida aitas tal kokku panna Tiisler. Põder püüdis väidetavalt edaspidi täiendavat infot koguda rahapesu andmebüroo kaudu, kuid olulist tulemust sellel ei olnud.
Pärast seda, kui mullu novembris sai avalikuks, et Moskva Pank on omandanud tüliõunaks olnud 27% aktsiatest ja on omakorda allkirjastanud lepingu, millega müüs kokku 44% Krediidipangast Šveitsi ärimehe Riccardo Tattoni firmale, ei olnud Põder veel Krediidipanga aktsiooni maha kandnud. Näiteks küsis ta 15. detsembri hommikul toimunud kohtumisel Vainult, kui hästi too tunneb ekspolitseikomissari Veiko Kullat. Küpses idee saata Kulla Klugele abi pakkuma seoses kontrollikomisjoniga ja püüda seeläbi teada saada Kluge edasisi tegevusi. Tegudeni asi ei jõudnud, neli päeva hiljem peeti Põder kinni.
“Meie kokkulepe Moskva Pangaga kasvas välja formaalse liini läbirääkimistest. Kõik ülejäänu, mis seal taustal toimus, oli seebiooper, nagu olen nüüd hiljem lehtedest lugenud,” kommenteeris aktsiamüüki Kluge. Tehingute hinda ta ei avaldanud, kuid ütles, et kõik jäid rahule.
Olgu öeldud, et Šveitsi ettevõte pole siiani saanud finantsinspektsioonilt luba Moskva Pangalt aktsiad üle võtta. Juba umbes pool aastat on inspektsioon asja menetlenud ja uueks võtmeomanikuks pürgiva šveitslase tausta uurinud.
 
Taust
Aktsiate tagasisaamise plaan
Oleg Smoli tõi ülekuulamisel välja viis sammu, mida ta kavandas, et saada Moskva Panga omandusse tagasi 27% Krediidipanga aktsiatest, mis olid müüdud 2 Eesti ja 2 Küprose firmale:1. Luua Eesti Krediidipanga juurde kontrollikomitee, mis uuriks tehingute tagamaid.2. Kutsuda panga nõukogu ettepanekul tagasi Eesti Krediidipanga juhatus.3. Võimalusel alustada Eestis kriminaalmenetlusi seoses pettuse ja omastamise kahtlusega Moskva Panga Pavel Borodini ja Andrus Kluge tegevuses 2011. a kevadel.4. Organiseerida läbirääkimised Moskva Panga praeguste juhatuse liikmete ja Eesti  finantsinspektsiooni ja õiguskaitseasutustega.5. Tuua Andrus Kluge läbirääkimistelaua taha, et vältida skandaale ning lahendada olukord ilma õiguslike vaidlusteta. See variant sobinuks Smoli ütluste kohaselt Moskva Pangale kõige enam.
Allikas: Indrek Põdra kohtuprotsessi materjalid

Seotud lood

Uudised
  • 02.03.16, 09:26
Krediidipanga nõukogu juht tunnistati ametisse sobimatuks
Riigikohus jättis menetlusse võtmata Krediidipanga nõukogu esimehe Andrus Kluge kaebuse, milles ta vaidlustas finantsinspektsiooni ettekirjutuse tema ametisse sobimatuse kohta.
Uudised
  • 19.06.15, 00:01
Kapost erasektorisse probleeme lahendama
Vastuolulise minevikuga vanad sõbrad, endised kaitsepolitseinikud Priit Tikerpe ja Aare Vain ning Vainu kursusevend, jurist Priit Altpere, asutasid tänavu kevadel probleemide lahendamise äri.
  • ST
Sisuturundus
  • 14.11.24, 16:24
Lindström: müügiinimeste tugevuste arendamine hoiab tiimi motiveeritu ja tulemuslikuna
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.

Äripäeva TOPid

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele