Autorollo juhtumi põhifookus seisneb ettevõtte varatuks kantimises, mitte pereliikme aitamises, kirjutab Äripäeva ajakirjanik Piret Reiljan.
- Äripäeva ajakirjanik Piret Reiljan. Foto: Andres Haabu
Eile päeval ma ei uskunud, et
Keit Pentus-Rosimannus välisministri ametist tagasi astub. Arvasin, et ta hoiab oma toolist kinni, kuni
Autorollos toimunule annab hinnangu riigikohus. Pärast tööpäeva lõppu
minister siiski teatas tagasiastumisest.
Oma tagasiastumisotsusega jäi Pentus-Rosimannus minu arvates küll kõvasti, lausa ligi kolm aastat hiljaks, kuid mõistagi oli tegu ainuõige sammuga. Ma ei tea, kas lõpliku otsuse tegi ta ise või seati ta
Reformierakonna järsult langenud reitingu valguses fakti ette, kuid see polegi tähtis. Tähtis on, et peatse järgmise välisministri ümber ei saa enam kõigi eelduste kohaselt hõljuma usaldamatus.
Autorollo kaasust saatnud Pentus-Rosimannuse jutt pelgast isa aitamisest
ei veennud teise astme kohut ja ka ministrilt ootasin juba ammu enamat retoorikast, et hagi ja selle kajastamise puhul on tegemist väljapressimise ja olematute tegude inkrimineerimisega talle.
Isa aitamisele või siis ebaõnnestunud ärile on viidanud ka Pentus-Rosimannuse erakonnakaaslased ja teised toetajad. Minulgi pole mingit põhjust kahelda, et Pentus-Rosimannus on perekonnast hooliv inimene, kuid asi ei ole ju isa aitamises või tavapärases ebaõnnestunud äris – asi on selles, et üks
ettevõte kanditi variisikuid, võltsdokumente ja muid skeeme kasutades võlausaldajate eest varatuks. Need skeemid hakkasid toimuma pärast seda, kui Rosimannuste pere kutsus appi advokaat
Siim Roode. Praeguseks võib Roodet nimetada juba tuntud skeemimeistriks.
Värskelt on Tallinna ringkonnakohtu kohtunikud otsustanud, et
ministril lasub vastutus Autorollost vara väljaviimises. Veelgi enam, kohus otsustas, et Autorollot tühjendada aidanud advokaat Roode tegutses Pentus-Rosimannusele ja tema abikaasale
Rain Rosimannusele allutatult. Rosimannuste huvi oli kohtu hinnangul lahendada Autorollo olukord enda ja oma lähedaste jaoks kasulikul viisil, samas kui Roodel Autorollost vara väljakeerutamise osas isiklik erihuvi puudus. Et konkreetse skeemi, kuidas toimida, pakkus välja Roode, ei vabasta juhatuse liikme esmaseid mõjutajaid – Rosimannuseid –, otsustas ringkonnakohus.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Täna toimus järjekordne istung Autorollo kriminaalasjas, kuid sisuline asja arutamine lükati edasi, sest Äripäeva andmeil ilmus Väino Pentus tema enda kaitsja poolt tellitud psühhiaatrilisse ekspertiisi alles napilt enne tänast kohtuistungit.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.