Proovitöö on kitsalt määratletud mõiste, mis aga Eesti töömaastikul omandanud märksa laiema ja eksitava tõlgenduse, kirjutab tööinspektsiooni peadirektor Maret Maripuu.
- Maret Maripuu Foto: Veiko Tõkman
Ametlikult on proovitöö päev töötukassa pakutav teenus, mida saab kasutada üksnes töötuna arvel olev inimene. Kõik muud proovipäevad on folkloorse taustaga, sest seadustes neid ette nähtud ei ole.
Praktikas aga pole sugugi harv olukord, kus tööandja palub potentsiaalsel töötajal tulla kohale ning proovida tööd ilma töötukassa sellekohase teenuseta. Võtame näiteks juhtumi, kui kohvikusse kutsutakse proovile võimalik ettekandja. Ta saab ülesande serveerida kundele kohvi. Sisuliselt on sellise proovitöö puhul tegu tööga, mille tegemine tähendab, et leping on sõlmitud. Kui isik teeb teisele isikule tööd, mille tegemist võib oodata üksnes tasu eest, eeldatakse, et tegu on töölepinguga.
Töö eest tuleb maksta
Kirjaliku töölepingu puudumine ei välista töösuhet ja nii tekib kohustus registreerida töötaja töötamise registris hiljemalt tööle asumise hetkeks. Töö eest tuleb alati maksta tasu, st taoline proovipäev on tegelikult töösuhte esimene päev. Kui töötaja ei sobi, saab katseajal töölepingu üles ütelda 15päevase etteteatamistähtajaga.
Töötaja peaks sellise töö proovimise suhtes eriti ettevaatlik olema, sest kui tal palutakse ülesandeid täita ilma vajaliku juhendamiseta, on õnnetus kerge juhtuma. Ja kui midagi juhtub, ei lähe see arvesse tööõnnetusena ning inimene ei saa vajalikku kaitset.
Teineteise tundmaõppimiseks on katseaeg
Seadusega ei ole lubatud, et potentsiaalne töötaja teeb proovitöö raames tasuta tööd. Tööandja peab meeles pidama, et ka lühiajalise teenuse osutamisel võlaõigusliku lepingu raames võib töötaja taotleda töösuhte tuvastamist ja sellega seotud hüvesid. Muidugi, töövaidluse korral hindab töövaidlusorgan asjaolusid sisuliselt, kogumis ning selgitab välja mõlema poole tahte. Näiteks isegi kui otsustatakse, et tegemist oli töösuhtega ja mõistetakse hüvitis töölepingu ülesütlemise tühisuse tõttu, ei ole siiski kolme keskmise töötasu eelduslik suurus kivisse raiutud, vaid töövaidluskomisjon või kohus võivad seda oluliselt muuta.
Iga suhet, ka töösuhet, on mõistlik alustada ausalt – siis kestab see kaua ja on mõlemale poolele kasulik. Mõistetav on, et tööandja tahab kiirelt teada, kas kandidaat tööle sobib. Töötaja soovib samuti teada, kas uus amet talle klapib. Teineteise tundmaõppimiseks jäägu aga katseaeg.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.