Milline on Donald Trumpi motiiv Ukrainas kiire rahu saavutamiseks peale „kõvatamise“ ja tegija-mulje jätmise? Milline on võimalus, et Trump ja Putin jõuavad omavahel tülli keerata, arutlesid ajakirjanikud saates ”Äripäev eetris”.
Ukraina kontekstis arutati saates veel küsimuse üle, milline tugevus saaks olla väidetaval USA pakutud garantiil, et kui peale relvarahu peaks Venemaa uuesti ründama, võetaks Ukraina kohe NATOsse. Samuti tekitas küsimus, milline võiks olla USA ühiskonna sisemine reaktsioon Euroopast eemaldumise suhtes.
Trumpi valede rongi faktikontrolliga ei väära
Äripäeva loovtoimetuse juht Ken Rohelaan rõhutas, et Donald Trump käib faktidega loominguliselt ringi ning alati tuleb tema öeldud info üle kontrollida, aga tal tuli ka tunnistada, et Trumpiga suheldes aitab see vähe.
"Jah, selles mõttes on keeruline, et kui nii-öelda suund on võetud ja hakatakse sõitma nagu rong kuskile suunas, siis on Ukrainal raske hakata faktidega seda ümber keerama või rongi peatama," viitab Rohelaan Trumpi võetud suunale. "Kas keegi on küsinud, kui palju Venemaa on üldse rääkinud oma järeleandmistest? Mis punktidest oleks võimalik hakata üldse läbi rääkima?" küsis ta otse.
"Miks ta peaks seda tegema kui Ameerika seda ei nõua," märkis Lauri Leet ja avaldas lootust, et vähemalt mitmete analüütikute hinnang, et kinniste uste taga USA poliitikud avaldavad omakorda survet ka Venemaale, on tõsi. "Aga avaliku info põhjal ei tekigi praegu küsimust, miks Venemaa millestki järele ei anna. Keegi ei küsigi ta käest, või täpsemalt, Ameerika ei küsigi ju midagi.“
Ajakirjanik Mari Mets küsis Venemaa surve osas, et kui Ameerika nõuab koos Venemaaga ka edasi et Ukraina peaks läbi viima valimised, siis mis see siis tähendab? "Kui korraldatakse legitiimsed valimised, pannakse püsti valimisjaoskonnad, siis need muutuvad ju ideaalseteks sihtmärkideks, kuhu kogunevad inimesed. Vaadates Venemaa mustrit, kuidas tsiviilelanikke pommitatakse, kuidas selle üldse oleks debateeritav, et me teeme sellises olukorras valimised?"
Saate teises osas keskenduti Äripäeva värske Gaselli TOPi raames kasvavatele ettevõtetele ja räägiti ettevõtluse kasvuvõimalustest, samuti lühidalt ka kinnisvarast ning kinnisvaraarendaja Hepsori tegemistest.
Nädalat kokkuvõtvas saates osalesid ajakirjanikud, Äripäeva loovtoimetuse juht Ken Rohelaan, toimetaja Mari Mets ning Äripäeva raadio toimetaja Lauri Leet.
Fotol Ukraina riigipea Volodõmõr Zelenskõi visiidil Eestisse eelmisel aastal.
Foto autor Andras Kralla.
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.