Presidendikandidaatide hulgas on suurepäraseid teiste kirjutatud kõnede ettelugejaid, aga president peab olema võimeline ka improviseerima ja uusi ideid pakkuma, leiab riigiteaduste õppejõud Viljar Veebel.
- Viljar Veebel Foto: Erakogu
Seekordne kandidaatide rohkus ja tegeliku konkurentsi olemasolu on kindlasti samm edasi demokraatlikkuse poole, võrreldes eelmiste valimiste katsega presidendi tagasivalimine „tagatoas“ kokku leppida.
Nendest kandidaatidest, kes praeguseks sõelale jäänud, peaksin sobivaimaks Siim Kallast. Põhjusi on mitu, siin on mõni neist.
President peaks olema visionäär, kes kõneleb omaenese ideid ja keda on harjutud kuulama. Kandidaatide hulgas on suurepäraseid teiste kirjutatud kõnede ettelugejaid, aga president peab olema võimeline ka improviseerima ja uusi ideid välja pakkuma.
Suure narratiivi looja
Tulevasel presidendil võiks olla ka analüütilise ja otsustava inimese maine, kes suudab peenhäälestuspoliitikast tagasi murda suure narratiivi otsingutele.
Kandidaat peaks olema rahvusvaheliselt piisavalt kaalukas, et jätkata Lennart Meri ja Toomas Hendrik Ilvese sisse käidud rada Eesti tutvustamisel. Kohe esimesest päevast tahaplaanile või isolatsiooni jäävast presidendist oleks Eestile vähe abi.
Kandidaat ei tohiks olla potentsiaalne julgeolekuoht. Mida vähesemad on sidemed endise nõukogude korraga, seda eelistatum.
Võimalusel võiks presidendiamet olla kandidaadi viimane amet enne pensionile siirdumist: kord juba president olnuna oleks üsna veider jätkata advokaadi, diplomaadi või päevapoliitikuna.
Kõikidelt veel võistlusse jäänud kandidaatidelt ootaks oskust julgemalt otsa vaadata oma mineviku vigadele, nende tunnistamist ja neist õppimist. Need rasked küsimused, mis veel vastamata, võiks avalikkusele ja ajakirjandusele vastata enne valituks saamist.
Äripäev küsis ligi kahesaja ühiskonnategelase ja saja ettevõtte juhi eelistust presidendivalimistel. Reedeses Äripäevas teeme arvamus- ja äriliidrite eelistustest kokkuvõtte. Pikemaid arvamusavaldusi avaldame arvamusrubriigis alates kolmapäevast. Reedes Äripäevas avaldame juhtkirja vormis ka Äripäeva presidendieelistuse (toim).
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.