Reeglitepõhise ühiskonnakorralduse vundament, rahvusvaheline kaubandus, on tollisõjas rünnaku all. Sellega koos rapub kogu maailmakord koos kriminaalõigusega, kirjutab advokaadibüroo Rask partner Ramon Rask Äripäeva essees.

- Tollide ja laiemalt Donald Trumpi poliitika vastased tulid aprillis USA linnade tänavatele meelt avaldama.
- Foto: SIPA/Scanpix
Vladimir Putini ja Benjamin Netanyahu näited on paraku demonstreerinud, et maailmas näib olevat riigijuhte, kelle puhul Rahvusvahelise Kriminaalkohtu (RKK) vahistamismäärused hästi ei toimi või toimivad “agadega”.
Nii käis rahvusvaheliselt tagaotsitav Venemaa riigijuht mullu septembris visiidil Mongoolias, mis RKK liikmesriigina oleks pidanud sõjakuritegudes kahtlustatava Putini kinni võtma ja Haagi toimetama. Nii see paraku ei läinud.
Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu vahistamismäärusele reageeris USA president Donald Trump sanktsioonidega Rahvusvahelise Kriminaalkohtu kohtunike ja ametnike suunal. 3. aprillil külastas Netanyahu Ungarit, mis samal päeval teatas RKKst lahkumisest.
Iisraeli peaministrit on visiidile kutsunud aga näiteks ka tulevane Saksamaa kantsler Friedrich Merz, kinnitusega tagada, et tema suhtes vahistamismäärust ei rakendata. See paneb küsima, kas rahvusvaheline kõigile võrdselt kehtiv kriminaalõigus on üldse saavutatav?
Rahvusvaheline õigus on ülemaailmne, riikidevaheline arusaam kehtivatest mängureeglitest. Nende mängureeglite loomine on meeletu ajakuluga ja ressursimahukas protsess. Nagu siirupi keetmine riikide huvide ühisosadest: tummine ja eeldab pikalt segamist.
Äripäeva essee
Äripäeva arvamusosas ilmuvad regulaarselt pikemas mahus põhjalikumad käsitlused ühiskonnas hetkel olulistel või üldist mõtteainest pakkuvatel teemadel.
Loe Äripäeva esseerubriigis ilmunud tekste siit. Ootame kaastöid aadressil
[email protected].
Rahvusvahelises õiguses pakub kestvalt suuri väljakutseid riikide vastutuse küsimus. Kes riikidest tahaks, et tema vastutuse üle teised otsustaksid. Sealt veel samm edasi on rahvusvaheline kriminaalõigus – veel harvem soovib keegi riigijuhtidest, et teda võidaks vastutusele võtta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Trump andis kuu jagu hingamisaega, Saksa favoriit flirdib paremradikaalidega ja Rootsis jätkuvad plahvatused.
Rootsi autotootja Volvo kavatseb järgmise kolme kuu jooksul koondada kuni 800 töötajat kolmes USAs asuvas tehases.
Tehnoloogiahiid Nvidia teatas sel esmaspäeval, et toodab järgmise nelja aasta jooksul USA-s kuni 500 miljardi dollari väärtuses tehisintellekti taristut. President lubas kiirendatud protsessi, vahendas Yahoo Finance.
Nafta hinna langus, mille põhjustas Donald Trumpi kaubandussõda, tühjendab otsast Venemaa sõjakassat.
Hõbe on tänavu hinnatõusult kullale alla jäänud, sest investorid otsivad kullas geopoliitiliste pingete, kaubandussõja ja majanduslanguse riskide vastu kaitset. Samas püsib hõbeda tööstuslik nõudlus tugev ja tänavu on oodata turul suurt puudujääki, mis toetab hinda ka edaspidi.