Tallinna ja kogu riigi ettevõtluskliimale oleks parem, kui Arvo Sarapuu ei oleks pealinna juhtiv ametnik, kirjutab Ragn Sellsi juht Rain Vääna.
- Rain Vääna Foto: Raul Mee
Ragn-Sells ASi juhatuse esimehena olen viimasel ajal tihti pidanud selgitama ettevõtte omanikele, klientidele, partneritele, meie töötajatele, meediaesindajatele ja sõpradele-sugulastele, mis siis ikkagi toimub Tallinna jäätmemajanduses. Täpsemalt, mida mina olen teinud selleks, et Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu Ragn-Sellsi avalikult ründab?
Tõsi on, et Arvo Sarapuud saatvad skandaalid on muutunud igapäevaseks – isiklikud huvid ühistranspordis, jäätmekäitluses, lähedastega erinevate allüksuste mehitamine, tema äridega seotud kriminaaluurimine, ettevõtluse ja ettevõtjate solvamine jne. Korraga on õhus nii palju teemasid, et tal on tekkinud vajadus hakata tõega manipuleerima ja üllatuslikult sünnibki igas situatsioonis uus tõde ja tükkidest saab kokku uhke, kuid kindla aluseta kaardimaja. Üks tõde on meedia jaoks, teine erakonnakaaslastele, kolmas kaastöötajatele.
Tähelepanu kõrvalejuhtimine
Pinev olukord on pannud Sarapuu otsima erinevaid võimalusi, kuidas kriitilisi teemasid endast mööda juhtida ja ehk sootuks kellegi teise kaela veeretada. Selline alatu ettevõtja ründamine ei tohiks teenida kellegi lugupidamist, aga kui see aitab abilinnapeal pingetest vabaneda ja suunata tähelepanu eemale temale suunatud korruptsioonikahtlustustest, siis andku minna. See jääb igaühe otsustada, kas üks eraettevõte, kes lähtub oma tegevuses eelkõige eetilistest tõekspidamistest, on sellise kohtlemise ära teeninud.
Ragn-Sells läheb oma teed edasi. Täidame oma rolli ettevõtjana Eestis juba 25 aastat. Ma ei väida, et me pole kunagi teinud ühtegi viga, küll aga saan uhkusega väita, et Ragn-Sells panustab üle keskmise, avatud ja ausasesse ettevõtlusesse, oma töötajatesse, tööohutusse, keskkonda ja ühiskonda tervikuna. Kui minu väidetest ei piisa, on meil ette näidata tunnustusi teistelt: Ragn-Sells on valitud Eesti üheks vastustundlikumaks ettevõtteks ja Eesti üheks enim töötajatesse ja pereväärtustesse panustavaks ettevõtteks. Ragn-Sells on ainuüksi viimase 5 aasta jooksul investeerinud Eestisse enam kui 26 miljonit eurot. Oleme tööandjaks 290 töötajale ja viimase 5 aastaga oleme riigikassasse tasunud 8,5 miljonit eurot sotsiaalmaksu. Igal aastal investeerime Eesti majandusse ja töökohtadesse, samuti ühiskonda, eelkõige noortesse. Mitmed tänaseks väga oluliseks ja suureks kasvanud ühiskondlikud projektid, nagu Noored Kooli, on saanud alguse tänud Ragn-Sellsi toele.
Kummastav suhtlusvorm
Ragn-Sells on 135aastase ajalooga Rootsi pere-ettevõte. Ettevõtte omanikud on alati Eestisse hästi suhtunud. Veelgi enam - Erik Sellberg armastab seda väikest riiki ja jätkab siia investeerimist. Seetõttu on tal väga keeruline mõista, kuidas on võimalik, et üks kõrge linnaametnik kirjutab meedias iga nädal halvustavaid artikleid mitmete eraettevõtete ja investorite kohta? Rootsis oleks see mõeldamatu, sest millise signaali annab see riigi kultuurist ja suhtumisest ettevõtlusesse ja investeerimiskeskkonda?
Usun, et Rootsis oleks selline abilinnapea ammu oma kohast loobunud, sest pealinnas toimuv kahjustab otseselt kogu riigi mainet, ja mitte enam ainult välisinvestorite silmis, vaid palju üldisemalt. Kas me tahame olla see väike ja kuri riik, mille pealinna ametnike laim ja valimatu sõim on normaalseks osaks ettevõtluskliimast? Peaminister on öelnud, et Tallinnas toimuv on linna siseasi. Ma usun, et korruptsiooni- ja omakasukahtlused ei ole kunagi ühe linna siseasi, vaid kogu riigi jaoks märkimisväärne ja valuline sündmus. Meile tundub, et Tallinna abilinnapea soovib saata signaali ettevõtjatele ja investoritele: kes saab täna ja tulevikus Tallinnas äri ajada ja kelle jaoks tehakse see võimalikult keeruliseks!
Üldiselt on kõigil keeruline mõista, mille eest Ragn-Sellsi sellise halvustamisega karistatakse. Kas selle eest, et ettevõte lõpetas Tallinna linnaga kesklinna piirkonna teenindamise lepingu? Paneb mõtlema, kas selline halvustav ja üleolev suhtumine kõigisse, kes „segavad“ omakasust lähtuvate plaanide ellu viimist, on Arvo Sarapuu isiklik vaatenurk või jagab sellist arvamust ka Keskerakonna eliit. Mina loodan, et on vaid aja küsimus, kui ka Keskerakond mõistab, et ilma Sarapuu skandaalideta on lihtsam.
Seotud lood
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.