Börsikaupleja Alexander Elderi strateegia ja distsipliini õpetus tuleb kiiremas korras ellu viia ka Eesti riigi juhtimisel, leiab Swedbanki vanem investeeringute juht Tarmo Tanilas.
- Tarmo Tanilas Foto: Eiko Kink
Hiljuti Tallinna külastanud Eesti juurtega legendaarne börsikaupleja Alexander Elder on hea näide sihikindluse, distsipliini ning nutikuse tulemuslikkusest. End võõras ühiskonnas nullist tippu töötanud mehe näpunäited ning praktilised tähelepanekud väärivad lugupidamist ning järgimist nii eraisiku kui ka riigi tasandil. Tegemist on mehega, kes oskab olla kriitiline enda suhtes ning tunnistab tehtud vigu kiiresti. Elu ja finantsturud on ta just selliseks vorminud, kus distsipliini eiramine on isikliku rahakoti peal ruttu tunda andnud.
Alexander Elderi õpetuse tuum ei ole mingi tuumateadus, mida igaüks meist ei suudaks kodus järele teha. Teoorias teavad tema õpetussõnu paljud, nende elluviimist asuvad aga ruttu takistama inimlikud tunded nimega hirm ja ahnus! Olen kohtunud kümnete oma valdkonna vaieldamatute tipptegijatega, kes erialal on tohutult sarmikad ja enesekindlad, kuid raha juhtimisest rääkides satuvad justkui teise galaktikasse. Kellelegi meist ei meeldi teadmatus ning ebakindlus. Hirm raha kaotada on alati tugevam emotsionaalne üleelamine kui eduka tehingu järel raha võitmisest tekkiv eufooria.
Turu pikaajalises langusfaasis tekib paljudel suur äng, mis halvab kainet mõtlemist, ning sellest painajast vabanemiseks loobutakse positsioonidest ükskõik mis hinnaga. Just siin astuvadki mängu Elderi-laadsed targad ning emotsioonitud börsihaid, kelle arvutiekraanil tehnilise analüüsi indikaatorid üksteise võidu kogenud kauplejale ostusignaale läkitavad. Kui turu pendel on liikunud piisavalt palju äärmuse poole, on aeg selle tagasi ajaloolise keskmise poole liikumisele panustada. Tunded jäetakse kõrvale, on vaid kaine matemaatiline kalkulatsioon ning eesootava sündmuse tõenäosuse enda kasuks tööle rakendamine.
Disko käib juba aastaid
Kvalifitseeritud psühhiaatrina tunneb ta hästi inimeste psühholoogiat ning oskab kuulata turu muusikat. Praeguseks on disko kestnud juba üle kaheksa aasta ning diskorile tuuakse üha uusi ja kiiremaid lugusid. Tipus troonivad tehnoloogiafirmade aktsiad. Nasdaq 100 indeksist moodustab Apple, Amazoni, Facebooki, Microsofti ning Alphabeti turuväärtus üle 40%. Need ettevõtted tekitavad ka ise oma aktsiate tagasiostmisega auditooriumile korralikku tümpsu juurde. Pooljuhitootjad Nvidia ning AMD on veetlevate tantsulõvidena tüdrukute lemmikud ning üritavad iga hinna eest naaberlinna staarist Bitcoinist mitte maha jääda.
Saali teises nurgas rokivad suured keskpangad, kelle valduses on juba 18 triljoni dollari eest erinevaid võlakirju, mis moodustab koguni kolmandiku globaalsest vabalt kaubeldavate võlakirjade mahust. Ka keerulist finantsterminoloogiat kasutavatel keskpankuritel pole austajatest puudus ning üksikud nende rahapoliitika kritiseerijad tembeldatakse naispere kilgete saatel nohikuteks.
Elderi õpetuse vundament rajaneb oma peaga mõtlemise postulaadil ning tehtud tehingute korralikul analüüsil. Viimane nõuab aga tööd, huvi ning süvenemist, mida tänapäeva kiires maailmas järjest harvem leiab. Turvalisem tundub liikuda karjas ja teha nii nagu kõik teisedki. See on ka üks põhjus, miks üha enam nii era- kui institutsionaalseid investoreid valib oma portfelli laiapõhjalisi turuindekseid, mille täpsemale sisule ei pöörata suurt tähelepanu. Karm reaalsus on aga selles, et pea 60% nendest indeksitest investeerib USA ettevõtetesse, mille hinnatase on maailma skaala ülemises otsas. Esimene tõsisem USA finantsturgude korrektsioon toob tõenäoliselt kaasa raha indeksitest põgenemise ning praegu varjusurmas olevate aktiivsete investeerimisfondide populaarsuse kasvu.
Võlusõnad strateegia ja distsipliin
Alexander Elder ei ole ainult edukas börsikaupleja. Ta on talupojatarkuse maaletooja nii investoritele, ärimeestele kui ka riigivalitsejatele. Tema õpetuse metoodika, mis puudutab strateegiat ja distsipliini, tuleb kiiremas korras ellu viia ka riigi juhtimisel. Kus on Eesti pikaajaline strateegia, millele maailmavaatest sõltumata kõik meie poliitikud on nõus alla kirjutama ning mis ulatub üle valimistsükli? Kuhu on kadunud meie rahanduslik distsipliin, mille eest meile seni hulgaliselt aumärke on jagatud ning mis nüüd peenraha vastu ollakse nõus vahetama? Need on vaid mõned ohumärgid, mis stop-loss'i rakendamata jätmise korral Eestile ulatusliku kahjumi ähvardavad tuua. Kui meil ei ole enam aga piisavas koguses kapitali, siis ei teeni me ka arvestatavat kasumit, kui maailmamajanduse kasvutempo taas suuna ülespoole võtab.
Ma ei taha lõpetada negatiivse noodiga. Teatud probleemidele vaatamata usun endiselt, et Eesti on võimeline olema töökas, nutikas ning distsiplineeritud. Ärme raiskame väärtuslikku aega üksteisega kraaklemisele, vaid tegutsegem koos ühise eesmärgi nimel. Võtkem koos korraks jaanipäeval aeg maha ja mõelgem lõkke ääres, mida üks Eesti taustaga talupojatarkuse maaletooja oma visiidiga meile öelda soovis.
Seotud lood
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?