Valitsuse poliitika märksõnaks on rabedus ja selge poliitilise visiooni puudumine, kirjutab politoloog Tõnis Saarts.
- Tõnis Saarts Foto: Erik Prozes
Maksupoliitika eesmärgiks oli tuua rohkem sotsiaalset õiglust. Kuna IRL oli selgelt vastu astmelisele tulumaksule, mis oleks senisest enam maksustanud ühiskonna jõukamat osa, siis ainsaks alternatiiviks oligi üsnagi kulukas lahendus, ehk tulumaksuvabastus madala- ja keskmisepalgalistele.
Kuna see oli märgiline poliitika, mida sooviti iga hinna eest ellu viia, siis tuli kehtestada eelarveaukude lappimiseks terve hulga teisi makse. Need pakuti käigult välja ja nende põhjendamiseks eriti aega ning veenvaid argumente ei jätkunud. Mingit seostatud tervikut need maksud ka omavahel ei moodusta (kuidas on omavahel seotud suhkrumaks ja pandimaks – on neil mingi ühisnimetaja, ühine laiem eesmärk, mida nad toetavad?).
Tulemuseks on maksupoliitika, mis pole ei vasakpoolne, ega parempoolne, vaid lihtsalt kokku lapitud erinevatest, üsna halvasti seostatud ideedest.
Selle koalitsiooni puhul on võtmeküsimus, kas valijale jääb meelde pigem see kena kingitus nende rahakotis (ehk siis tulumaksuvabastus) või see, et nende uute maksugega oli neil ikka igavene jama.
Reformierakond ja IRL pingutavad praegu kõvasti, et teostuks just viimane stsenaarium, SDE ja Keskerakond ei ponnista minu meelest just piisavalt, et valijale jääks positiivsem mälestus.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.