Edgar Savisaare nimekirja loomine avab tee Keskerakonna ja Reformierakonna võimuliidu loomisele korraga nii Tallinnas kui ka valitsuses, kirjutab uudistetoimetuse juht Harry Tuul.
- Harry Tuul Foto: Andras Kralla
Öeldakse, et nurka aetu on ohtlik. Just sellele ütlusele on üles ehitatud enamik analüüse, mis põhinevad hüpoteesil, et Edgar Savisaare valimisliit lööb kiilu Keskerakonda ning võtab parteilt ära suurel hulgal hääli. Paraku või õnneks seisavad Savisaare vastas karastunud taltsutajad, kes on oma aega pikalt ja kannatlikult oodanud ning valmis edu nimel valusaid ohvreid tooma.
Tõsi, osa Eesti poliitikavaatlejaid ja valijaid heidab Keskerakonnale eelkõige Savisaarega toimuva kontekstis ette kahepalgelisust, vale käitumist ja liiga aeglasi muutusi. Teisest küljest: kuigi need etteheited on asjakohased, siis praktikas ja pikas plaanis on nad kas ebaolulised, lühinägelikud või tekitaksid partei seisukohast vaid lisapingeid. On ju sammhaaval tekitatud olukord, kus sisuliselt on Savisaar ise de facto parteist välja astunud ning erakonnale avanemas küll vaevaline, kuid siiski kombatav lootus koormast vabaneda.
Savisaare otsusest pole võita mitte ainult eri parteidel, vaid tallinlastel ja eestlasel laiemalt. Sest sisuliselt murrab pikalt parteid pantvangis hoidnud Savisaar oma viimase ja meeleheitliku lahinguga Keskerakonna ainuvõimu Tallinnas, mis on kindlasti linnaelanikele kasulik. Ühtlasi kinnistab Savisaare samm pikalt tõrjutud Keskerakonna koha valitsuskõnelustel pikkadeks aastateks, mis loob vähemalt eelduse konkurentsi tekkele Eesti poliitikas.
Savisaare otsustest on olnud isegi parteile omajagu kasu. Ta on tahtlikult või pigem tahtmatult aidanud Keskerakonda sisemiselt liita – ilmselt pole mitte kunagi varem parteisiseselt ühtsuse saavutamiseks nii palju tööd tehtud kui praegu. Pealegi on Savisaare nimekirja eraldumine Keskerakonnast viimast natukenegi puhastanud veidrikest, kes nüüd uude liitu astuvad.
Mis puutub nn vene partei loomise võimalusse, siis võib ennustada, et selle teke tähendab ühtlasi ka selle hääbumist vähemalt kolmel põhjusel. Esiteks, eesti venelastel pole tavaks vene parteid valida. Teiseks on Keskerakonnal õnnestunud säilitada venelaste häältemagnetid, Mihhail Kõlvart ja Yana Toom. Kolmandaks, kipub ununema, et Keskerakonna ainuvõim Tallinnast väljas, näiteks Narvas või Kohtla-Järvel ei põhine Savisaarel, vaid tegu on sisuliselt frantsiisiga, mida veavad kohalikud poliitikud, kes on avaldanud toetust praegusele juhtkonnale.
Kõige huvitavam keerdkäik peitub võimujaotuses. Justkui etteheitena märgitakse, et Savisaare otsus on kasulik eelkõige Reformierakonnale. Nii kindlasti ongi, kuid mitte kitsalt kohalike omavalitsuse valimistulemuste kontekstis, vaid hoopis selles, et loob oravaparteile võimaluse luua võimuliit Keskerakonnaga. Seda korraga nii all-linnas kui ka Toompeal.
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.