Tubakasektoril on investorite jaoks pakkuda huvitavaid võimalusi, ja mis peamine, häid dividende, kirjutab väikeinvestor ja rikkaks saamise õpikute autor Jaak Roosaare.
- Investor Toomase konverents Foto: Raul Mee
Tubakasektor on keerulises seisus juba aastakümned – näiteks USAs on alates 1965. aastast suitsetajate arv täiskasvanute seas vähenenud 42 protsendilt ligi 15 protsendile ning sarnane trend on täheldatav mujalgi arenenud maailmas.
Põhjuseks on sageli karmid regulatsioonid, kõrged aktsiisid, reklaamipiirangud ning terviseteadlikkuse kasv.
Kuigi tubakasektor on väga reguleeritud, on hetke turuliidrite BAT, Imperial, PMI (USAs Altria) ja JTI jaoks selles ka omad plussid – neil pole vaja karta, et keegi uus tegija turuosa ründama tuleks, sest ilma reklaamita on see peaaegu et võimatu. E-sigarettide segmendis on tähelepanuväärset edu saavutanud JUUL, kuid ka see valdkond muutub üha reguleeritumaks, mis teeb uute tootjate sisenemise keeruliseks.
Warren Buffett on tubaka kohta hästi öelnud: "Selle tootmine maksab penni, müüa saad dollari eest ja see on kuratlikult sõltuvust tekitav". Puht majanduslikult on tubaka näol tegu väga hea portfelli tasakaalustava sektoriga, sest pigem liigub see vastupidiselt üldisele majanduskasvule – majanduslanguse ajal suitsumüük isegi kasvab. Teine põhjus, miks tubakasektorit ei tasuks investoritel maha kanda, on dividendid. Maailmas on vähe ettevõtteid, millel oleks ette näidata selline dividendiajalugu nagu näiteks Altrial.
Uus kasvuvõimalus
Kui rääkida kasvuvõimalustest, siis on tubakasektoris kuum teem kuumutatavad tubakatooted. Philip Morrise iQos – kuumutatavatest toodetest edukaim – on müügil paljudes Euroopa riikides (v.a Eesti) ning USAs oodatakse toidu- ja ravimiameti (FDA) kinnitust, mis tõendaks selle tervist vähem kahjustavaid omadusi. Ettevõtte jaoks on positiivne, et esialgu on pehmema lähenemise kuumutatud tubakatoodete reguleerimise suhtes võtnud ka mitu Euroopa suurt riiki. Ühendkuningriigis isegi soovitatakse suitsetajatel riigi korraldatud kampaaniate raames tavaliste sigarettide tarvitamine lõpetada e-sigarettide või kuumutatavate tubakatoodete abil.
Kuumutatavad tooted tõid turule kaasa päris palju entusiasmi ja vahepeal lendas PMi aktsia uutesse kõrgustesse just selle baasil. Tänaseks on selles kasvuteoorias esimesed praod – Jaapanis on uute tarbijate kasv aeglustunud ja enam ei ole investorid nii kindlad, et kuumutatavad tooted hakkavad suurt kasvu pakkuma. Mina ise aga usun, et 30 aasta pärast on tavalise sigareti suitsetamine midagi sama harvanähtavat nagu täna piibumees.
Lõpetuseks veel üks oluline teema, mis põhjustas hiljuti tubakafirmade aktsiate kukkumise. USA toidu- ja ravimiamet on teinud ettepaneku limiteerida nikotiini hulga tubakatoodetes selliseks, et need ei põhjustaks enam sõltuvust. Elame-näeme, kas see tehakse teoks, kuid ka see võib avaldada aktsiatele olulist mõju. Ja mitte ilmtingimata negatiivset, nagu võiks arvata – madala nikotiiniga suitsud võivad sundida nn pakk päevas mehi hakkama ostma 2–3 pakki päevas ja kokkuvõttes seetõttu hoopis kasumid suurenevad.
Seotud lood
Kas ostukoht?
Suitsetajate hulga vähenemine ning üha karmistuvad regulatsioonid sunnivad tubakasektorit innovatsioonile, aga ka tooteportfelli laiendamisele ning uute turgude avastamisele.
Nicorex Baltic OÜ tegevjuht Sven Kotke hoiatab, et valitsuse tubaka ja e-tubaka maksupoliitika viib maksutulud Lätti, kasvatab salakaubanduse mahtu ja tõstab kasutajate terviseriski.
Selleks, et olla edukas, ei piisa enam pelgalt heast tootest või teenusest – vaja on midagi enamat. Enamani jõuab siis, kui aeg, raha ja närvid pole viimse piirini pingul ning ei pea “tulekahjude kustutamisega” tegelema. Tõeline konkurentsieelis tuleb oskusest kohanduda ja kasvada koos tehnoloogiaga. BeyondCode AI jagab, kuidas leida võimalus ennast rakendada vaid seal, kus on sellest päriselt kõige rohkem kasu, aga ka kõik muu tehtud saada.
Enimloetud
5
Kahjum parandati suuremaks
Hetkel kuum
Kahjum parandati suuremaks
Berkshire Hathaway kontol seisab rekordiline summa
Tagasi Äripäeva esilehele