Investori mõtteviisiga inimene peaks mõistma, et tormijooksuga kaasa minemine ei ole kasumlik. Keskkonna ettemääramatus ei takista heade ideede elluviimist, kirjutab Swedbanki juhatuse liige, eraisikute panganduse juht Tarmo Ulla.
- Tarmo Ulla. Foto: Andras Kralla
Vaatamata sellele, et majanduskeskkonna käekäigu kohta on pea lõpmatus koguses arvandmeid, ei ole siiani suudetud välja töötada mudeleid, mis võimaldaksid täpselt tulevikku prognoosida. Analüüsima ja prognoosima peab, seda tehaksegi igapäevaselt, aga alati säilib risk, et kõik läheb hoopis teisiti. Nii ei tasu ka inimestel teha suuri otsuseid ühe või paari majandusnäitaja tõusu või languse hirmus, vaid oma isiklikke vajadusi ja võimalusi kaaludes.
Viimased kuud on kinnitanud veendumust, et eestlased on kinnisvarausku. Niipea kui turg muutub tavapärasest aktiivsemaks, kirjutatakse sellest iga päev kümneid artikleid, räägitakse jutusaadetes ning õhtusöögilauas. Pea kõik täisealised inimesed käivad vähemalt korra mõnel kinnisvarakuulutuste leheküljel, et vaadata, milline on nende olemasoleva või unistuste kinnisvara hind.
Näpud hakkavad sügelema ja kalkulaatorid inimeste peas tööle.
Ehk peaks hankima endale mõne üürikorteri, mida välja rentida? Äkki peaks hoopis oma korteri kõrge hinnaga maha müüma, üüripinnale kolima ja hindade langedes uue elamispinna soetama? Kuuldavasti rabatakse praegu kõik kinnisavaraturult paari päevaga, äkki peaks ka lõpuks oma seisva kinnisvara müüki panema?
Seotud lood
Kasvanud inflatsioonihirmu taustal ei ole teha muud kui ettevõtetel ettevaatlikult hinda tõsta ja ehk investeeringuteks laenugi võtta, töötajatel mokaotsast palka juurde küsida ning investoritel ikka aktsiaid eelistada, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Hinnakasv 4,2%
Inflatsioon tõusis USAs aprillis viimase 12 aasta kõrgeima tasemeni, sest Ühendriikide majandus on taastumas ning energiahinnad hüppasid kõrgemale, teatas tööministeerium kolmapäeval.
Euroopa puhul raske on välja mõelda põhjust, miks võiks pikaajaline ja kiirem inflatsioon tekkida, ütles Äripäeva hommikuprogrammis SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Tänavuseks inflatsiooninumbriks prognoosib keskpank jätkuvalt alla 2% ning järgmiseks veelgi vähem, seega kuigi lühiajaliselt näeme suuremaid numbreid, on pika aja peale Euroopas tugevat inflatsiooni oodata jätkuvalt ennatlik, märkis Äripäeva ajakirjanik Kristjan Pruul.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.