Koroonast tingitud ja kodukontoritega kaasnev tööefektiivsus ning tegevuskulude kokkuhoid tõenäoliselt pikemas perspektiivis vähenevad, kirjutab Wallessi juhtivpartner ja vandeadvokaat Piret Kergandberg Äripäeva Infopanga advokaadibüroode aastaraportile antud kommentaaris.
- Piret Kergandberg. Foto: Erakogu
Vaatamata koroonapandeemiale on Eesti advokaadibüroodel jätkunud aasatel 2019–2020 nii käibe kui kasumi kasv. Sellele on kaasa aidanud nii Eesti kui lähiriikide majanduse aktiivsus, aga samuti mõningane koroonaga seotud tööefektiivsuse kasv ja kulude kokkuhoid. Büroode koondkäibe kasv +6,9% tuleneb eelkõige suuremate, üle miljoni eurose aastakäibega büroode käibe kasvust – nende osakaal advokaadibüroode koguturust on üle 70%. Seejuures kasvas kõigi kümne üle 2 miljoni eurose käibega advokaadibüroo eelmise aasta müügikäive.
Üle 2 miljoni eurose käibega büroode kasum kasvas umbes 6 miljonit eurot, 15 miljonilt eurolt ligi 21 miljonile eurole. Seega langes ka enamik kõigi advokaadibüroode kasumi kasvust suurimate arvele. Väiksemate büroode käibes ja kasumis on pilt kirjum ja majandustulemuste kohta üldistusi teha ei saa.
Eeltoodust võib järeldada, et eelkõige suuremad advokaadibürood jätkavad käibe ja kasumi kasvatamist. Siiski prognoosin, et vähemalt käibe kasvule tuleb piir ette. Seda nii kvalifitseeritud tööjõu puuduse kui Eesti väiksuse tõttu. Kindlasti mängib rolli ka see, et väga suurtes büroodes on võimalik vähem pühendada igale kliendile ja töötajale personaalset tähelepanu.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Pool viieprotsendilisest hinnatõusust tuli ainult kahe kaubagrupi – elektri ja mootorikütuste – kallinemisest, kirjutab Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.