Mihkel Kangur: pildikesi rohelise(ma)st tulevikust – vähem asju, päikesereise ja keskvõimu
Kui kõik hästi läheb, siis võime peagi näha, et see, mida me kanname seljas, mida me sööme ja kuidas sisustame oma aega, on täiesti erinev praegu harjumuspärasest, kirjutab ökoloog Mihkel Kangur Äripäeva essees.
Pilt on illustreeriv Foto: imago images/Arnulf Hettrich/Scanpix
Valitsustevaheline kliimapaneel on meie ette seadnud nii piitsa kui prääniku. Varasem lootusetust loov teadmine, et ka kasvuhoonegaaside emissioonide pidurdamine viib meid paratamatult kliima soojenemise rajal edasi, on asendunud parimate teadmiste kohaselt võimalusega soojenemist pidurdada, kui suudame lähikümnenditel otsustavalt heitmeid kahandada. Seda võimalust on kommenteeritud vajadusega muuta elukorraldust kõigis aspektides.
Kasumi teenimisele ja kasvamisele orienteeritud ettevõtluse vastandamine jätkusuutlikule majandusele on osa mõttekriisist, mis tuleb kliima päästmiseks ületada, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Eestis reageeritakse olukordadele alles viimasel hetkel ning seetõttu tehakse seda jõuliselt ja väga kiiresti, rääkis Kai Realo saates "Kuum tool" sellest, miks tundub praegune rohepööre paljude jaoks šokeerivana.
Kas tõesti on Euroopa rohelepe see, mis sunnib Eesti metsi toitma ülisuurt tselluloositehast, küsib Eestimaa Looduse Fondi juhatuse aseesimees ja metsaprogrammi juht Siim Kuresoo. Mehaanilises töötlemises on tema sõnul lisandväärtus puidu ühiku kohta jätkuvalt oluliselt kõrgem kui keemilises ehk vähem puitu pakub rohkematele tööd ja sissetulekut.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.