Meil seisavad ees paarkümmend aastat intensiivseid investeeringuid energiamajandusse, kirjutab Eesti Päikeseelektri Assotsiatsiooni juht Andres Meesak Äripäeva Infopanga energeetika aastaraportile antud kommentaaris.
- Andres Meesak. Foto: Liis Treimann
Viimaste kuude hüppeliselt kallinenud elektri börsihind Nord Pooli Eesti hinnapiirkonnas on kindlasti kõigile ettevõtjatele mõjunud jäise dušina, sellele sekundeerivad ka teiste energiakandjate (erinevad fossiilsed energiakandjad) hinnahüpped. Energia kallinemine mõjutab kogu majandust ja toob kõigile kaasa surve korrigeerida oma toodete ja teenuste väljamüügihindu.
Siiski on ettevõtjate seas neid, keda elektri kallinemine oluliselt ei mõjuta või kohati isegi rõõmustab. Need on ettevõtjad, kel on olnud julgust ja visiooni rajada oma ettevõtte majandustegevuse toetamiseks oma taastuvenergia tootmine. Ei, ma ei mõtle siin energiasektori ettevõtteid –koostootmisjaamade omanikke, pelletitoojaid ja teisi, kelle põhitegevus ongi energiasektoris toimetamine. Ma mõtlen peamise tegevusalana teistes sektorites tegutsevaid ettevõtteid.
Need on ettevõtted, mis on viimase 10 aasta jooksul rajanud oma tootmis- või tegutsemiskohtade juurde eelkõige päikeseelektrijaamad, aga on näiteid ka mõnest tuulikust. Julgust ja usku taastuvenergia tehnoloogiatesse on jätkunud sadadel tootmisettevõtetel, kelle seas on puidutööstuse ettevõtteid, toiduainetööstuse ettevõtteid, laevaehitajaid ja veel paljusid töötleva tööstuse ettevõtteid, samuti logistikasektori ettevõtteid, majutusasutusi ja muude teenuste osutajaid.
Nemad on osa oma energiahinnast fikseerinud läbi enda elektritootmise investeeringu ning ei ole niivõrd mõjutatud elektri hinnatõusust turul.
Seotud lood
Eesti Energia leidis viisi, kuidas Enefit Green saab ühe osaga senisest Tootsi tuulepargist osaleda taastuvenergia toetuse vähempakkumistel nii, et käib samal ajal kohut tuulepargi teisele osale suurema toetuse väljanõudmiseks.
Mõjutatud on ka Enefit Green
Eestisse on viimastel aastatel juurde kerkinud hulgaliselt päikesepaneelide kobarparke, mis saavad kõrgete elektrihindade taustal väga soodsat toetust. Nüüd plaanib Elering toetuseperioodi lühemaks lõigata, millega kobarparkide omanikud sugugi nõus ei taha olla.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.