Raivo Vare: Hiina tugevdab positsiooni juhtriigina
Ukraina konflikti kontekstis tuleb jälgida ka Pekingi-Moskva telje geopoliitilist arengut, mis järjest tähelepanuväärsemana rahvusvahelist poliitikat kujundab, kirjutab vaatleja Raivo Vare.
Seda, et Hiina roll maailmas kasvab, on tuvastatud ammu. Ka see, et sisuliselt on ta tõusnud peaaegu USA juhtrolliga konkureerima, on ammu ennustatud. Ameeriklased ise on seda omaks võtnud ja määratlenud oma julgeolekualastes normdokumentides Hiina väljakutsujariigina peamiseks oma strateegiliseks vastaseks.
Välisluureameti peadirektor Mikk Marrani sõnul on rahvusvahelises pildis Eesti ettevõtjate jaoks praegu suurim oht Venemaa sõjaline surve Ukrainale ja läänele tervikuna.
Riigikogu väliskomisjoni juht Marko Mihkelson rääkis Äripäeva raadio hommikuprogrammis, et Venemaa-Ukraina konfliktis kiiret lahendust ei ole ja peab valmistuma pikkadeks pingeteks.
Venemaa valitsejad on alati näinud endal ainulaadset rolli, missiooni, mille keskmesse paigutub lahutamatu sümbioos mõistetest „mina“ ja „riik“. Siit saab ajaloo seaduspärasusi jälgides otsida vastust küsimustele, mida võime oodata Vladimir Putinilt, kirjutab ajaloolane David Vseviov.
Iisraeli ajaloolase ja mitme menuki autor Yuval Noah Harari kirjutas ajal, kui veel tohutuid Vene vägesid Ukraina piiridele polnud kokku koondatud, oma raamatus "21 õppetundi 21. sajandiks", et ainus suurriikide algatatud edukas sõda 21. sajandil on olnud Krimmi vallutamine Venemaa poolt ning see võib vallandada põrguväravad.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.