Eesti Panga president ja Euroopa Keskpanga nõukogu liige Madis Müller ütleb, et praegu toimuva sõja tingimustes püsib euroala hinnatõus aasta keskmisena tõenäoliselt 5 protsendist kõrgemal ja nii võivad ka intressiotsused oodatust varem tulla.
- Eesti Panga president ja Euroopa Keskpanga nõukogu liige Madis Müller ütles, et neljapäeval tehtud otsus loob võimaluse tõsta intressimäärasid varem, kui enne plaanis oli. Foto: Eesti Pank
Ei oleks iial osanud arvata, et päeval, mil möödus 78 aastat Tallinna pommitamisest, arutame Euroopa Keskpanga nõukogus euroala majandusolukorda ja samal ajal Venemaa pommitab puruks Ukraina linnu. Võimatu on veel täpselt hinnata Venemaa algatatud sõja majanduslikku mõju, mis esialgu jääb mõistagi Vene sõjategevusest põhjustatud inimliku tragöödia ja julgeolekut puudutavate debattide varju. Samas on tähtis, et Euroopa Keskpank reageeriks muutunud oludele ja teeks vajalikud otsused selleks, et hinnatõus aeglustuks taas eesmärgiks seatud 2% ligidale.
Seotud lood
Toormehindade kiire tõus võib Eestis tänavu kaasa tuua kahekohalise inflatsiooni. Ei saa välistada, et selle negatiivse mõju vähendamiseks sekkub jõulisemalt ka riik, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Nisuhinnad jõudsid Euroopas kõigi aegade rekordini ning alates Ukraina sõja algusest on hinnad kasvanud ligi 40 protsenti. USAs tõusid hinnad eelmine nädal kuue kümnendi kiireimas tempos.
Inflatsioon 40 aasta kõrgeim
USA inflatsioon kiirenes ka veebruaris ning jõudis värske 40 aasta kõrgeima tasemeni. Hinnatõusu vedasid bensiini, toidu ja eluasemekulude kallinemine, vahendab Bloomberg.
Tanklaketi Olerex üks omanikke Antti Moppel ütles, et inimesed tahavad end jätkuva hinnatõusu eest kaitsta ning ostavad kütust varasemast rohkem.
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.