Raivo Vare Ukraina sõja majandusblogi: Berliini lühinägeliku poliitika hind meile kõigile
Euroopas tuleb leppida majanduskasvu aeglustumise, kui mitte isegi ajutise peatumisega. Isegi uued maksud pole enam välistatud, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi postituses.
Sõda Ukrainas pole olnud põhjustajaks paljudele kriisiilmingutele, mida talle süüks pannakse, samas on ta kaheldamatult kiirendanud ja süvendanud majanduses protsesse, mis algasid enne Venemaa rünnakut. Ühtlasi on sõja tõttu toimunud arengud, mis halvendavad majanduse ja selle üksikute sektorite väljavaadet paiguti lausa globaalselt. Näidete järele pole vaja kaugele minna: energia – eriti gaasi –, samuti teravilja ja selle kaudu toiduaineturu ning kokkuvõttes inflatsioonilise globaalpalaviku puhul pole selles enam kellelgi kahtlust.
Ukraina sõja taustal on arenemas üks teine protsess. Teoks on saamas Venemaa (loe Putini režiimi) teadlik otsus lõigata läbi - nii palju kui võimalik - majanduslikke suhteid Läänega, eelkõige tehnoloogilise sõltuvusega seotuid, ning vähendada seeläbi võimalusi survestada oma geopoliitiliste ambitsioonide realiseerimist, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma majandusblogis.
Viimase paari nädala fookusteemadeks on tõusnud taas uus, nüüd juba seitsmes ELi sanktsioonide pakett Venemaale ja Kremli poolt Euroopa suhtes käiv energiasõda, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi postituses.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”