Raivo Vare Ukraina sõja majandusblogi: läheb tõsisemaks gaasisõjaks, sihtmärk on Saksamaa
Viimase paari nädala fookusteemadeks on tõusnud taas uus, nüüd juba seitsmes ELi sanktsioonide pakett Venemaale ja Kremli poolt Euroopa suhtes käiv energiasõda, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi postituses.
Euroopa Komisjon esitas liikmesriikidele heakskiitmiseks järjekorras juba seitsmenda sanktsioonide paketi Venemaale, mille sisu on tegelikult suhteliselt piiratud. Vaid G7 poolt toetatud Vene kulla impordile kehtestatud keeld on teatud mõttes siiski oluline, arvestades, et Venemaa ekspordiartiklite hulgas on kullal auväärne neljas koht ja see tõi pandeemiaeelsel aastal sisse riigile 18,9 miljardit dollarit. Samuti laiendati mitmesuguste masinatööstuse toodete nomenklatuuri, mida on keelatud Venemaale eksportida, ning personaalseid sanktsioone veel ligi poolesajale isikule.
Ukraina vastu Venemaa poolt alustatud ebaõiglases sõjas on alanud uus periood. Nii sõjalises kui ka majanduslikus mõttes, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi postituses.
Ukraina sõda on armutult demonstreerinud Euroopa ebanormaalset ja ebamoraalset sõltuvust Vene energiakandjate impordist. Venemaa omalt poolt ei jäta kasutamata võimalust üha enam survestada ja karistada eurooplasi Ukraina toetamise eest, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi postituses.
Euroopa Liidu kandidaadistaatuse mittesaamise teade omaks ukrainlaste jaoks tohutult demotiveerivat tähendust. Pealegi on keelamise viga korra juba tehtud, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi postituses.
Ehkki kõige karmim ja tegelikult efektiivseim embargo liik jäi Euroopa Liidu kuuendast sanktsioonide paketist välja, on tagasilöök Venemaa naftale siiski märkimisväärne, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi postituses.
Kuidas töötab Tehnopoli tehisarukiirendi, millist tuge idufirmad sealt saavad ja millised ettevõtted on oodatud osalema, sellest räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.