Turuosalised peavad ebastabiilsusest tulenevaid riske õiglaselt jagama, kirjutab KPMG audititeenuste juht Indrek Alliksaar Äripäeva Infopanga ehitus- ja arendusettevõtete konkurentsiraportile antud kommentaaris.
- Indrek Alliksaar esinemas Kultuurikatlas Eesti Ehituskonverentsil 2020. Foto: Raul Mee
Nagu paljudes teistes tööstusharudes, toimus ka ehituses 2020. aastal pandeemiast tingitud müügimahtude langus. Samas ei järgnenud langusele kiiret tõusu ja 2021. aasta tulude kasv piirdus 9%ga.
Kui valdavalt ettevõtete kasumlikkus kasvas, siis ehituses kasumlikkus langes ligi 12% ning käiberentaabluseks kujunes vaid 3%. Loodav lisandväärtus töötaja kohta jäi aasta varasemale tasemele. On ilmne, et laiemas majanduses toimunud kasumlikkuse kasvust ei saadud ehituses osa eeskätt pikaajaliste lepingute tõttu, mis takistasid hindade tõstmist olukorras, kus palgad ja tootmissisendite hinnad kiirelt kasvasid.
Ehitusega võrreldes muutusid arendustegevuses numbrid positiivsemas rütmis. Müügitulu küll kahanes aastaga 10% ja kasum 60%. Lisandväärtus töötaja kohta kasvas üle 40%. Arendustegevus on mõneti seotud ehitustegevusega sarnaste riskidega ja ka arendajad peavad haldama pikaajalistest müügilepingutest tulenevat riski. Samas viitab arenduse kasumlikkuse kasv, et ehitushindadega seotud riskid maandati hästi ja müügihindu kasvatati kiiremini.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Energia tootmise terviklahendustest, mis aitavad ettevõtetel energiakulusid kokku hoida, räägitakse aina rohkem. Kui seni soetati päikesepaneelid, et energiat toota ja ülejääk võrku tagasi müüa, siis nüüd kasutatakse targaks elektri tootmiseks ja tarbimise juhtimiseks lisaks akupankasid.