Mööblitootjad, kes on orienteeritud allhankele ja panustavad madalatele palkadele, satuvad aasta-aastalt aina keerulisemasse olukorda, kirjutab KPMG audititeenuste juht Indrek Alliksaar Äripäeva Infopanga mööblitootjate ja -müüjate konkurentsiraportile antud kommentaaris.
- Indrek Alliksaar. Foto: Raul Mee
Mööblitootmise sektor eristus muudest sektoritest selle poolest, et nii 2019 ja 2020 aasta olid finantsnäitajate poolest suhteliselt sarnased ja koroonapandeemia numbreid märkimisväärselt ei muutnud. Samas tegi sektor sarnaselt ehitussektorile 2021. aastal läbi kiire tõusu, seejuures kasvas sektori müügitulu 18% ja kasum 32%.
2022 teiseks kvartaliks ei olnud kasv veel raugenud ja aastases võrdluses suurenes müük 14%. 2022 müügi kasvuga ei kaasne tõenäoliselt enam eelmisele aastale iseloomulikku kasumlikkuse kasvu, kuna sisendinnad kasvavad veelgi kiiremini.
Praeguses majanduskeskkonnas, kus sisendihinnad muutuvad kiirelt ja ettearvamatult, võivad üksikute ettevõtete tulemused ja trendid sektori keskmistest suuresti erineda. Piisab vaid mõnest üksikust suurest valesti hinnastatud pikaajalisest müügilepingust ja ettevõte leiab end kahjumit teenimas.
Palk nagu Põhjamaades
Kindlasti on mööblitootjate poolel üksikuid ettenägelikke, kes suutsid elektri hinna õigel ajal fikseerida ja ei pea vähemalt selle muutuja pärast muretsema. Teisalt on fikseerimata hinnaga elektri ost paljudele väga koormavaks kujunemas.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kui meil on ühes sektoris kriis käes või vähemasti ilmnevad selle märgid, siis tähendab see ettevõtetele tõsiseid ebameeldivusi, ent samas annab võimaluse tuletada meelde põhitõdesid, millele tuginedes edasi minna, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Mööblitootja Standard teatas täna Mustamäe tehase sulgemisest. Ettevõtte töötaja ütles Äripäevale, et koondamisteated said pea kõik töötajad Tallinnas, lisaks tootmisele koondatakse ka kontori poole pealt.
Haritava maa hinnakasv on ületanud pensionifondide tootlust pea kümnekordselt, selle tõus on ületanud ka Tallinna börsiindeksit. Järgnevas analüüsis näitame nii eluruumide, metsa, põllumaa, kulla, aktsiate kui ka pensionifondide hinnamuutusi viimastel aastakümnetel.