Vastulause: rumaluste kõrvaldamine ei vaja debatti, vaid pealehakkamist
Avalike teenuste jätkusuutlikkuse debatt ei ole maksudebatt, vaid riigireformi debatt, kirjutab Eesti Tööandjate keskliidu analüütik Raul Aron vastuseks Raimond Kaljulaidi arvamusloole. Seda arutelu ettevõtjad toetavad, sest paljude valdkondade süsteemseid probleeme pole võimalik lahendada üksnes lisarahaga.
Eesti tööandjate keskliidu analüütik Raul Aron Foto: Erakogu
Ilmselt poleks ettevõtjad debati suhtes nii tõrjuvad, kui see ei algaks maksukoormuse tõstmise või uute maksude ideedest. Näiteks on sotsiaaldemokraatide ministrid valitsusse saamisest rääkinud nii rahahädas haige- ja töötukassasse lisaraha leidmiseks sissetulekute ja ka ettevõtlustulu maksustamisest, kui mänginud riigikaitsemaksu mõttega. Makse tulebki tõsta, on leidnud ka erakonna juht.
Ettevõtjat Jüri Käod ajab pahaseks, et sõja ajal ei mõtle poliitikud võimalikele kokkuhoiukohtadele ja reformidele, vaid on hakanud rääkima maksudebatist. „Mis kuradi maksudebatist meil vaja rääkida on? Mille jaoks? See tähendab vaid maksutõuse ettevõtjatele,“ põrutas ta.
Ettevõtjad on maksukoormuse tõstmise vastu ja mingit vajadust maksudebatti pidada ei näe, leiavad ettevõtjad ja Eesti Tööandjate keskliidu volikogu aseesimehed Jüri Käo ja Ain Hanschmidt. Küll on majanduses rida teemasid, mis just sellist arutelu ja julgeid otsuseid vajaksid.
Kui erakonnad panevad riigikogu valimispeo püsti debatiga, millised maksud peaksid tõusma, ootab majandust vältimatu allakäiguspiraal, hoiatab majandusanalüütik Peeter Tammistu.
Eestile terendab maksudebatt. Arutame siis! Ent minna sellele vastu suhtumisega, et niikuinii tuleb maksukoormust tõsta, oleks väär, kirjutab Äripäev juhtkirjas.