Majanduskasvu tagamiseks on oluline, et ettevõtjad saaksid tegutseda stabiilses ning ennustatavas keskkonnas, kirjutab riigikogu liige, endine keskkonnaminister Rain Epler (EKRE) vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
- Rain Epler arvamusfestivalil. Foto: Vikipeedia
Eesti-suguse väga väikese ning avatud majandusega riigi majandusseisu mõjutab kõige enam see, milline on majanduse seis meie oluliste kaubanduspartnerite juures. Kui me vaatame olukorda Rootsis ja Soomes, aga ka laiemalt Euroopa Liidus ning eriti selle juhtriigis Saksamaal, siis näeme, et majandusprognoosid midagi head ei tõota.
Analüütikud püüavad küll anda sõnumit, et kuigi 2023 on languses, pöördub juba 2025. aastal majandus taas tõusule. Ma ei ole siiani leidnud ühtki veenvat põhjendust, mis selliseks optimismiks alust annaks. Seepärast julgen ennustada, et välised mõjud lähiaastatel meile soodsad ei ole.
Siseriiklikult on majanduskasvu tagamiseks oluline, et ettevõtjad saaksid tegutseda stabiilses ning ennustatavas keskkonnas. Sellisel juhul on võimalik teha äriplaane ning nendest lähtuvaid investeeringuid. Paraku on valitsuselt tulevad signaalid just vastupidised.
Äripäev küsis arvamusliidritelt: mis paneks Eesti majanduse uuesti kasvama? Kas järgmise aasta riigieelarve ja riigi eelarvestrateegia toetavad tagasi kasvule pöördumist?
Seotud lood
"Ühe või teise maksuprotsendi üle ohkimine on asendustegevus"
Riigi asi pole ettevõtjate eest äri ära teha, vaid tagada kvalifitseeritud tööpead, kirjutab suhtekorraldaja Vootele Päi vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Eesti riik kulutab juba aastaid raha ka kohtadesse, kuhu seda tegelikult ei jagu. Ainult investeeringuteks võib ja tuleb laenu võtta, kirjutab masinatööstusettevõtte Hekotek juht ja suuromanik Heiki Einpaul vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Eestis tuleks asendada kallid ja süsinikdioksiidi heitmega importkütused kodumaiselt toodetud taastuv- ja tuumaenergiaga, kirjutab Fermi Energia juhatuse esimees Kalev Kallemets vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Kõige tõhusam otsustusmehhanism majandusküsimuste lahendamiseks on erinevate ja laialdaste teadmistega teadlastest koosnev mõttekoda. Sellist olekski valitsuse nõustamiseks tarvis, kirjutab rahvastikuteadlane Ene-Margit Tiit vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.