Talve hakul tuleb ukrainlastel korraldada võimalikult parimal viisil strateegilist kaitset nii rindel kui tsiviiltaristule, samal ajal kui Putin üritab kasvatada oma poliitilist mõjujõudu ja täita sõjakassat, kirjutab vaatleja Raivo Vare Ukraina sõja majandusblogi 31. sissekandes.
- Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi andmas üle lahingulippu Ukraina armee aastapäeval 6. detsembril. Foto: Reuters/Scanpix
Nagu eelmise
blogikande tegemise ajal karta oligi, on Venemaa püüded strateegilist initsiatiivi sõjas Ukrainaga tagasi saada osutunud mingil määral edukaks. Vähemalt tänaseks on tunnistamist leidnud hinnang, et rinnetel on välja kujunenud teatud mõttes uus tasakaal, mida mõned asjaosalised kipuvad nimetama ka maleterminoloogias patiks.
Selle tagapõhjaks on selgelt kuivama hakanud abi Ukrainale Lääne liitlastelt samaaegselt teatud sõjaväsimuse ja ka alanud paariaastase võtmevalimiste perioodi fookusesse tõstetud sisepoliitiliste võitluste negatiivsete mõjudega. Eelkõige võtmeriigis USAs.
Lisaks on Lähis-Idas Hamasi provotseeritud sõda tekitanud täiendavaid pingeid Lääne ja eelkõige juhtivatest naftatootjatest Araabia vahel. Ning algselt suhteliselt edukad sanktsioonid Vene naftale hinnalae näol on osutunud ebapiisavateks, sest venelased on koostöös kolmandate osapooltega leidnud teid neist möödahiilimiseks.
Sellest, et sõjas on toimunud muutused, sai aimu juba palju tähelepanu äratanud Ukraina vägede juhataja kindral Valeri Zalužnõi väga prominentses rahvusvahelises väljaandes The Economist ilmunud arvamusloost. Seal avaldas kindral seisukoha, et sõjas on tekkimas justnimelt patiseis. Põhjuseks läänepoolsed viivitused sõjalise abi osutamisel ning selle ebapiisav ulatus.
Kõik
Raivo Vare Ukraina blogi sissekanded on leitavad
siin. Blogi jälgimiseks lisa artikli lõpust märksõna "Raivo Vare majandusblogi" enda Minu Äripäeva valikusse.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Volodõmõr Zelenskõi valitsus on asunud võitlusse poliitiliselt mõjuvõimsate äritegelastega. Kas uus põlvkond võtab nende koha üle?
USA uus suur Ukraina toetuspakett on poliitilisse võitlusesse takerdunud, Donald Trump võib uuesti USA presidendiks saada ning Euroopas takistab Ukraina abistamist Ungari. Selle taustal näeb välispoliitika ja majanduse ekspert Raivo Vare, et patiseis aasta pärast on juba optimistlik lahendus.
Lõõmav Kaukaasia ohustab Venemaad sõjas Ukraina vastu. Seega: pöidlad pihku, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma Ukraina sõjablogi 29. sissekandes.
Vaatleja Raivo Vare käsitleb Ukraina sõja majandusblogi seekordses osas pikale veninud F16 hävitajate saagat, president Zelenskõi Euroopa turneed, BRICSi kohtumist; heidab pilgu Venemaa järjest kõhnemasse rahakotti ja annab oma hinnangu ka Prigožini langemisele.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.