Vaatleja Raivo Vare käsitleb Ukraina sõja majandusblogi seekordses osas pikale veninud F16 hävitajate saagat, president Zelenskõi Euroopa turneed, BRICSi kohtumist; heidab pilgu Venemaa järjest kõhnemasse rahakotti ja annab oma hinnangu ka Prigožini langemisele.
- Venemaa Keskpanga peahoone Moskvas. Foto: Reuters/Scanpix
Suveaeg on osutunud üpris laetuks erinevatest uudistest, mis seonduvad Venemaa algatatud agressioonisõja edasiste arengutega. Kommenteerimata rinnetel toimuvat, tuleb tähelepanu pöörata ka muudele protsessidele, mida mõjutab sõja kulg ja mis mõjutavad omalt poolt selle edasist toimimist.
F16 lugu muudkui venib
Samal ajal kui sõjas on nähtav teatud konserveerumine rinnetel, kütavad emotsioone jutud sellest, kuidas Ukrainale antakse nüüd ikkagi F16 lennukeid. Kogu see lennukite epopöa tuletab meelde mõni aeg tagasi lahti rullunud lugu Lääne tankide andmisest-mitteandmisest Ukrainale, mis päädis lõpuks andmise lubadusega ja ka mõningate tankide üleandmisega.
Samas on tänaseks peaaegu 350 lubatud tankist ukrainlasteni jõudnud vaid väike osa ja nendegi hulgas üksjagu vananenud ja nõrga kaitsega Leopard 1-sid, mis lahingutes kasutamisel ka kannatada on saanud. Toites sellega venelaste enesesisendavat uhkustamist, et Lääne tankid on isegi nõrgemad Vene omadest.
Kõik
Raivo Vare Ukraina blogi sissekanded on leitavad
siin. Blogi jälgimiseks lisa artikli lõpust märksõna "Raivo Vare majandusblogi" enda Minu Äripäeva valikusse.
Seotud lood
Importkaupa on raske asendada, sõjakulud kasvavad, liitlasi napib.
Venemaa majandus on sõjaga kohanenud ja paremini toiminud, kui Läänes eeldati. Samas katsed luua laiemaid koostöö- ja selle pinnalt välispoliitilise toetuse võrgustikke on Venemaale olnud vähem edukad nende loodetust, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma Ukraina sõjablogi 27. sissekandes.
Lisaks: uued sanktsioonid ja Ukraina tuleviku valikud
Ukraina peab alustama reformide – vahel ka väga valusate – läbiviimist juba nüüd, sõja ajal. Teist võimalust paraku pole, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma Ukraina sõjablogi 26. sissekandes.
Türgi puhastab Vene gaasi sanktsioonidest
Kavalus ja kompleksivabadus on märksõnad, mis iseloomustavad Türgi riigipeaks tagasi valitud Recep Tayyip Erdogani laveerivat poliitikat Ukraina küsimuses Venemaa ja Lääne vahel, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma Ukraina sõjablogi 25. postituses.
Venemaa investeeringud ei loo oma rahvale tulevikku, vaid hävitavad seda.
Venemaa suure võidupäeva laguneva propagandapildi taustal vajutab sõjamajandus agressorriigile üha raskema majandusliku pitseri, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma blogipostituses.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.