Tõnu Mertsina: majandus pöördub küll kasvule, ent võrrandis on rida tundmatuid
Kuigi Eesti majanduse maht selle aasta kokkuvõttes tõenäoliselt veidi väheneb, peaks see kvartalites siiski kasvule pöörduma, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina. Foto: Andras Kralla
Olukorras, kus Eesti majandus on languses olnud kaks aastat – vähemalt ametliku statistika järgi – ja väliskeskkond lähikuudel ei parane, on iga positiivne muutus kulla hinnaga. Samas oleme tundlikumad negatiivsete riskide suhtes, mis mõjutavad meie kindlustunnet ning mis võivad veelgi pärssida tarbimist ja investeerimist.
2024. aasta kandvamad teemad on seotud sõja, USA valimiste ja Eesti kontekstis majandusega, kirjutab keele- ja kirjandusteadlane ning meediauurija Tiit Hennoste vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Kõige olulisem teema nii uuel, 2024. aastal, kui ka järgnevatel on, kuidas saavutada riigieelarve tasakaal ja siin tuleks muuta mõtteviisi, kirjutab ettevõtja Jüri Ross vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Kahtlustan, et lõppeval aastal keeras meie Eesti elanike elatustaseme paranemise kõver lõplikult oma trendi allapoole, kirjutab ettevõtja Heiki Einpaul vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Kuigi paljud ettevõtjad püüavad poliitikast ja poliitikutest eemale hoida, mõjutab eelseisvat äriaastat poliitika rohkem kui kunagi varem Eesti taasiseseisvumisajal, kirjutab suhtekorraldaja Janek Mäggi vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.