Palgaralli ITs jätkub, mis on juba tõsine oht sektori ettevõtete konkurentsivõimele, kirjutab KPMG juhtimiskonsultatsioonide valdkonna juht Tarmo Toiger Äripäeva Infopanga programmeerimise konkurentsiraportile antud kommentaaris.
- Tarmo Toiger. Foto: Raul Mee
Tänavu esimese kvartali palgad kasvasid tööjõumaksude alusel peaaegu 20% võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Jah, esimeses kvartalis makstakse välja tulemustasusid ja muid preemiaid, samas kvartali võrdluses on kasv siiski suureks ohuks sektori konkurentsivõimele.
Meedias on kostnud juba IT sektori ettevõtjate appihüüdeid, et sellised sammud, see tähendab jätkuv kiire palgakasv ning käibe aeglane kasv, ei ole jätkusuutlik. Oma kogemusest võin väita, et IT sektori ekspertide värbamine ei ole kuidagi lihtsamaks läinud ning parimad spetsialistid on väga hinnas ning nende eest makstakse jätkuvalt ekstra.
Eesti suurimatele tarkvaraarendajatele detailsemalt otsa vaadates näeme, et on jätkuvalt hulk võitjaid, näiteks Nortal (käibe kasv esimeses kvartalis 23%) ja Trinidad Wiseman (kasv lausa 54%); kuid on ka kaotajad näiteks Helmes (käibe kahanemine –7%) ja Datel (–21%). Viimaste andmete najal ei saa välja tuua, et kohalik turg on oluliselt kukkunud või eksport toidab alati ära.
Mis on kindel, vähemalt seni, et Nortal muneb siiamaani kuldmune.
Loe põhjalikku turuülevaadet
Äripäeva Infopanga programmeerimise kvartaliraportist.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
1001 parimat palka maksvat firmat
Parima palga maksja tänavune tulemus tabelis jääb mullusele alla, aga read on tihenenud ‒ nii esisatta kui esituhandesse jõudmiseks tuli maksta kõrgemat keskmist palka kui aasta varem.
Avalikus sektoris peaks palk olema kindlasti avalik ja kõvasti kasu oleks selgetest palgatasemete andmetest ka erasektoris, aga ajal, mil teenimisvõimalusi on järjest rohkem, sõltub puhtalt palgast üha vähem, kirjutab palgakorralduse asjatundja Kaire Uusen.
Hiljuti miljonäristaatusesse jõudnud investor Rahakratt hoolimata finantsvabadusest priiskama ei kuku – luksusautode kollektsiooni omamise asemel sõidab ta ringi rendiautoga ning seetõttu pole ta ka eriti kursis palju furoori tekitanud automaksuga.