Vastulause: roheline võlakiri eeldab rohelist tulevikku, mitte olevikku
Rohelise võlakirja emissiooniks ei piisa üksnes ilusast jutust – vaja on ka ettevõtte lubadust ning sõltumatu eksperdi kinnitust, et kaasatud raha läheb vaid rohelistesse projektidesse, kirjutab Eesti Energia finantsriskijuht Danel Freiberg vastulausena riigifirma hübriidvõlakirjade suhtes tehtud kriitikale.
“Võimalik, et just äritegevuse strateegiline pööramine jätkusuutlikuks oli see, mis tõi märkimisväärse investorite huvi ning võlakirja neljakordse ülemärkimise 1,6 miljardi euro juures,” märgib Eesti Energia treasury ja finantsriskijuht Danel Freiberg. Foto: Erakogu
Rohelise võlakirja emissioon ei eelda, et ettevõte, mis selle väljastab, peab olema juba sada protsenti roheline. Küll aga kohustab see kaasatud raha kasutama vaid roheinvesteeringuteks.
Eesti Energia 400 miljoni euro suurune keeruliste tingimustega hübriidvõlakirjade emissioon toob meelde Tuhkatriinu muinasjutu, kus haldjas võlus kõrvitsa ajutiselt tõllaks. Finantsistid on isegi võimekamad kui too haldjas, sest nende tehtud „tõld“ kestab tihti kauem kui keskööni, kirjutab Finantsuudised.ee juht Villu Zirnask.
Eesti Energia on laenanud varem ja laenab ka edaspidi ning hübriidvõlakiri on äriühingule soodne lahendus, kirjutab lahkuva valitsuse rahandusminister Mart Võrklaev (Reformierakond).
Riiklik energiakontsern Eesti Energia kaasas Londoni börsil võlakirjade pakkumisega 400 miljonit eurot, kuid pakkumisi tuli rohkem kui 1,6 miljardi eest.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.