Faktidele otsa vaadates tekib küsimus, kes ja kuidas hakkab Eesti riiki ülal pidama 20–30 aasta pärast, kirjutab Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu juht Kai Realo.
“Demograafiliste trendide tõttu jääb juba täna Eestis igal aastal tööturult puudu umbes 6000 inimest, mistõttu väheneb inimeste arv, kelle töö ja ettevõtlusega seotud tuludelt ning kelle tarbimiselt tasutud maksud annavad palka õpetajatele ja arstidele, katavad kulud riigi julgeoleku tagamiseks jne,” kirjutab Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu juht Kai Realo. Foto: Andras Kralla
Valitsus arutab lähiajal taas võimalikku välistöötajate värbamisega seotud reeglite muudatust, mida ettevõtjad töötajate puuduse leevendamiseks väga vajavad ning seetõttu ka toetavad. Töötajate, ennekõike oskustööjõu puudus ei lahene iseenesest või imekombel, vaid ainult Eesti demograafilist olukorda ja tööturu vajadusi arvestavate otsustega.
Massiimmigratsiooniga hirmutamisest on saanud Eesti suuremat suletust soovivate poliitiliste jõudude laisk, ent kahjuks jätkuvalt üsna efektiivne võte, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Tulevikus peavad välismaalasi Eestisse tööle palkavad ettevõtted olema kantud Eesti äriregistrisse, kuid renditöö vahendajad võivad olla registreeritud ka mõnes muus liikmesriigis. Kui töötaja soovib töötamiseks elamisluba, peab tema tööandja olema vähemalt aasta aega tegutsenud.
Kolmandatest riikidest töötajate sisserände piirarv võiks lähiajal kasvada kuni kolm korda ning valitsusliikmed on selle käikuminemises ka üsna optimistlikud, täit kokkulepet koalitsioonipartnerite vahel sellegipoolest veel ei ole.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.