Raul Kirsimäe: majandus annab tööstusele lootust, riik saab kaasa aidata
Majanduskeskkond muutub taas soosivamaks, tähtis on arenguvõimalustest kinni haarata, kirjutab Swedbanki tööstussektori juht Raul Kirsimäe kommentaaris teemaveebile Tööstusuudised.ee.
“Tänu kiirelt langevatele intressidele paraneb 2025. aastal Eesti sihtturgudel tarbijate olukord. Selle muutuse mõju on küll viitajaga, aga toob järgmisel aastal arvestatavas koguses raha tarbimisse ning kasvatab nii eraisikute kui ettevõtete kindlustunnet investeerida,” kirjutab Swedbanki tööstusosakonna juhataja Raul Kirsimäe. Foto: Swedbank
Käes on aeg teha kokkuvõtteid, millised on Eesti tööstuse 2024. aasta tulemused. Kevadel Swedbanki tehtud uuringu andmetel plaanisid meie tööstusettevõtted sel aastal üheprotsendist tootmismahu kasvu, kuigi käibes prognoositi üheprotsendist langust.
Eesti Panga värske majandusprognoosi kohaselt on majanduse seis tugevnenud. Kui tänavu peaks majandus langema 0,7%, siis 2025. aasta lõpuks näeb keskpank Eesti majandust kasvamas 1,6%.
Ehkki maksujärgse keskmise palga ostujõud värske prognoosi kohaselt uuel aastal ei kasva, pakub laenu võtnud peredele leevendust intressimäärade langetamine, kirjutab Eesti Panga president ja Euroopa Keskpanga nõukogu liige Madis Müller Eesti Panga blogis.
Bürokraatia vähendamiseks tuleb riigi kohustusi perioodiliselt auditeerida, kirjutab Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Töötukassa peale mõeldakse enamasti siis, kui räägitakse töötusest, koondamistest, maksude tõstmisest või koolitustest. Vähem tuleb jutuks aga tööturuasutuse tase ja võrdlus teistega, eelkõige muidugi naabritega.