Kahju, et kõik küsimused keerlevad ümber oma naba. Nii võttis peaminister Andrus Ansip eile kokku valitsuse pressikonverentsi, kus küsisin sel nädalal avalikuks saanud keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse pankrotiskandaali kohta, kirjutab Äripäeva peatoimetaja asetäitja Aivar Hundimägi.
Kahjuks ei saa peaminister aru või ei taha aru saada, millega on seotud tema mõjukad erakonnakaaslased Keit Pentus-Rosimannus ja Rain Rosimannus.
Perekond Rosimannuse soovitusel asus advokaat Siim Roode juhtima keskkonnaministri isa Väino Pentuse raskustes veofirmat Autorollo. Vähem kui aastaga tehti firma skeeme kasutades varatuks. Suurim võlausaldaja oli 327 872 euroga riiklik KredEx. See on lühike kokkuvõte sel nädalal ilmunud Äripäeva artiklitest.
Pankrotil ja pankrotil on vahe. Ettevõtte pankrotistumist ei peaks a priori halvustama. Äris ikka juhtub, et äriplaan ei teostu ning ettevõte satub raskustesse. Negatiivseks ja skandaalseks võib pankrotiasi minna, kui ettevõtte juhid ja omanikud üritavad firmast vara välja kantida ning võlausaldajate huve kahjustada. Just nii juhtus veofirmas Autorollo.
Pentus-Rosimannus on seda juhtumit kommenteerides üritanud jätta muljet, et pahatahtlikud võlausaldajad üritavad rünnata tema isa, kelle ettevõtmistele on ta tütrena elanud kaasa nii heas kui ka halvas.Tegelikult toimus varade väljaviimine Autorollos pärast omanikuvahetust ehk pärast seda, kui ministri isa ei olnud enam selle ettevõtte omanik. Uue omaniku leidis ettevõttele perekond Rosimannus ja Äripäevale teadaolevalt oli ka perekond Rosimannus teadlik osast tehingutest, mida nende soovitatud advokaat Roode ettevõttes korraldas.
Kuidas info Äripäeva jõudis? Teine Pentus-Rosimannuse väide puudutab võlausaldajate plaanitavat hagi. Ministri väitel on üks advokaadibüroo käivitanud meediakampaania. Ka see väide on mõeldud olulistele küsimustele vastamast hoidumiseks.
Äripäev sai eelmisel nädalal vihje, et perekond Rosimannuse vastu plaanitakse esitada hagi, ja seda vihjet kontrollides saime kinnituse, et selline kava Autorollo pankrotitoimkonnal on. On üritatud väita, et hagiga ähvardamisega üritatakse Rosimannuseid mõjutada.
See argument võis pidada paika nii kaua, kuni avalikkus koostatavast hagist ei teadnud. Juhtumi avalikustamine piirab osapooltel võimalust sõlmida kompromiss. Nüüd on džinn pudelist välja lastud ja seda ei ole võimalik enam sinna tagasi toppida, sõlmides näiteks juhtumi avalikustamise hirmus võlausaldajatega kokkuleppe. Avalikustamine tähendas seda, et keskkonnaministrit ei saa enam mõjutada hagi esitamise või juhtumi avalikustamise ähvardusega.
Avalikud dokumendid. Eilses Äripäevas ilmunud faktid toimunud skeemide kohta on lisaks eri allikatele pandud kokku avalikele dokumentidele tuginedes. Need dokumendid on olemas äriregistris. Seetõttu on ka naeruväärne väide kellegi käivitatud meediakampaaniast, sest Äripäev kirjeldas seda, mis meie info kohaselt perekond Rosimannuse teadmisel ühes ettevõttes 2010. ja 2011. aastal toimus.Toimunu on oluline, sest üks kahjusaaja on riiklik sihtasutus KredEx. Tekib kaks küsimust. Miks otsustas KredEx krediteerida peaministripartei mõjuka liikme lähikondse äritegevust? Kui tekkisid probleemid, siis miks KredEx ei astunud samme, et üritada kahju vähendada?
Karmid kahtlused. Võlausaldajad plaanivad alustada tsiviilmenetlust. Autorollos tehtud tehingud võivad aga anda põhjust kriminaaluurimise alustamiseks. Näiteks on väljastatud kahtlasi sularahalaene, mis võisid olla tehtud varem firmast välja võetud sularahasummade peitmiseks. Kuna nende tehinutega olid seotud mõlema koalitsioonipartei mõjukad liikmed, siis ei ole toimunusse enam võimalik suhtuda kui tühisesse tsiviilvaidlusesse.
Kui ettevõte satub raskustesse, siis oleks omanike ja juhtide puhul aus, et nad teeksid kõik endast sõltuva, et võlausaldajad saaksid maksimaalselt oma raha tagasi. Autorollos tegutseti vastupidise eesmärgiga. Skeemid algasid pärast seda, kui perekond Rosimannuse soovitusel asus Autorolloga tegelema advokaat Roode. Küsimus on selles, kas keskkonnaminister oli tüssamisest teadlik ja kas ta selles osales.
Härra peaminister, see on oluline teema.
Seotud lood
Põhja ringkonnaprokuratuur, kellelt Äripäev seoses keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse isa firma Autorolloga seonduva kohta kommentaari küsis, ütles eile õhtul , et kui pankrotihaldur avastab pankrotimenetluse käigus kuriteotunnused, tuleb sellest prokuratuurile teatada.
Autorollo OÜ pankrotihaldur Martin Krupp ütles, et esitas prokuratuurile üsna põhjaliku kuriteoteate. Kohtule esitatud aruandes on kirjas, et Autorollo maksejõuetuse põhjustas pankrotikuritegu.
Kuigi keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus väidab, et ta pole vara kantimise kahtluse alla sattunud veofirma Autorollo juhtimises kunagi osalenud, lükkavad tema enda kirjad selle väite ümber.
Eile esitas Autorollo pankrotitoimkond, keda esindab advokaadibürooga LEXTAL Harju maakohtule üle 500 000 eurose tsiviilhagi, teiste seas esitati hagi ka keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse ja tema abikaasa Rain Rosimannuse vastu.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.