Valitsuse otsus laenata Estonian Airile 8,3 miljonit eurot võiks ju anda ajendi kergendatult ohata: oht on selleks korraks jälle maandatud. Kuid majandusminister Juhan Parts viitas taas, et põhimõtteliselt on ikkagi võimalik ka Estonian Airi pankrot.
Viimaste aegade retoorika viitab ühemõtteliselt sellele, et tegelikult on EA põhjalaskmine juba ette teada ning see on ainult aja küsimus, mil n-ö alasti tõde avalikkuse ette paisatakse.
Peaminister Andrus Ansip on juba jõudnud ka EA uue juhi Jan Palmeri palga pärast pahandada, ja nagu me mäletame, algas Tero Taskilast vabanemise kampaania just Ansipi ilkumisega Taskila palga üle. Teiseks, Palmeri taust: kõvad pankrotikogemused. Kolmandaks, ärgem unustagem, et Palmer ei tulnud üksi. Üsna vaikselt imbus temaga kaasa kaks konsultanti, üks kogemustega vallandaja, teine tubli pankrotipraktik.
Vabalt võib olla, et Erkki Raasuke tegi Partsile asjad selgeks juba enne Palmeri palkamist ja asjaosalistele on juba ammu teada, kuidas asjad minema hakkavad. Raasuke oskab arvutada ja seniste meediaesinemiste põhjal tundub, et Palmer oskab ka. Mingeid suuri säravaid lubadusi pole Palmer andnud, pigem on ta olnud ülimalt ettevaatlik ja mitmegi küsimuse puhul tunnistanud, et ta veel ei tea, kuidas seda lahendada.
Niisiis on täiesti võimalik, et pankrotiplaan on juba küps. Edasine retoorika on sel juhul järgmine: riik, näete, tegi omalt poolt kõik, andis laenu ja puha, aga vaat need Euroopa Liidu riigiabi reeglid, nende peale meie hammas ei hakka. Kas seda riigiabi andmise luba mindi küsima tõsiseltvõetava omapoolse plaaniga või lihtsalt vormitäiteks, ei pruugi me teada saadagi.
Autor: Vilja Kiisler, Vilja Kiisler
Seotud lood
Estonian Airi endise presidendi Andrus Aljase sõnul võib lennufirmal laenuraha selleks vaja minna, et hakata kokku hoidma.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?